REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Bitkisel Sağlık / Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Güney Asya olan zerdeçal, yalnızca yemeklerinize lezzet katması için kullandığınız bir baharat mı? Kesinlikle hayır! O bir baharattan çok daha fazlası zerdeçal tam manasıyla bir mucize. Sağlığınıza önem veriyorsanız muhakkak tüketmeniz gereken şifalı bir bitkidir zerdeçal. Sağlığımız için kullandığımız kimyasal şekerimsi kapsüllere saldırmadan önce bir süre zerdeçal tüketmeye ne dersiniz? Neye mi iyi geliyor? 100’ den fazla hastalığa iyi gelmektedir. Bu olağanüstü bitkinin faydalarını ve kullanım alanlarını sizler için derledik. Buyurun yazımızda;

Zerdeçalın Faydaları;

 • Etken maddesi kurkumin olan zerdeçal DNA hasarını ve tümör oluşumunu engeller. Bu özelliği kanserle mücadelede doğal bir ilaçtır. Kolon, meme, prostat, cilt kanserine yakalanma riskini azaltır ve bu ölümcül hastalıkların etkilerini azaltır ve geciktirir.
 • Diyabete oldukça iyi gelmektedir. Kan şekerini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde, gribal enfeksiyona ve una bağlı olan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Yağ yakıcı ve sindirim sistemini düzenleyici özelliği ile kilo vermenize yardımcı olur.
 • Alzhemir hastalığına yakalanma riskini oldukça azaltır.
 • Karaciğerin yağlanmasını engeller. Karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Kemik erimesine iyi gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi sorunu bu şifalı bitkiyi tüketenlerde daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.
 • Astıma iyi gelmektedir. Solunum yollarında sorun yaşayan kişilerin tüketmesinde fayda vardır.
 • Akciğere dayalı göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Cilde iyi gelmektedir. Akne, sivilce gibi cilt sorunlarına karşı iyi gelir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 • Mide koruyu özelliği vardır. Bunun yanında sindirim sitemini düzenler ve gaz problemi olan kişilerin tüketmesi önerilir.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kolestrol seviyesini düzenler. Kötü kolestrolle mücadele eder.
 • Yaraların daha erken iyileşmesini sağlar. Haricen tüketilebilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği için tam bir kalp dostu olduğunu söyleyebiliriz.
 • Kan pıhtılaşmasını engeller.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Sıvı olarak tüketmek isterseniz çay olarak tüketebilirsiniz. 1 çay kaşığı zerdeçalı bir 1 litre su ile 15 dakika fokurdayana kadar kaynatın ve kaynama işlemi bittikten sonra bir süzgeç yardımı ile süzün.  İçmeden önce, isteğinize göre limon ve ya bal ekleyebilirsiniz ve günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz.

Bunun yanı sıra salatalarınızda sos olarak tüketebilirsiniz.

Bir kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı ilave ederek tüketebilirsiniz.

Çorbalarınıza ya da sabahları yaptığınız omletinize sos olarak katabilirsiniz.

Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir şekilde elde edilen zerdeçal maskesinin yapılışını ve uygulanma şeklini sizler için derledik;

Malzemeler, Tarifi ve Uygulanışı;

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 miktar bal ( yüzünüze uygulayabileceğiniz miktarda)

Sirke (Tercihen elma sirkesi)

Süt

Yüzünüzü bir pamuk yardımı ile elma sirkesi ile temizleyin. Bu işlem gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 1 miktar bal ile iyice karıştırın. Ortaya çıkan kürü cildinizin istediğiniz bölgesine uygulayın ve 15 dakika kadar bu şekilde cildinizi dinlendirin ve sonrasında cildinizi temizleyin. Kürü uyguladığınız bölgede hafif bir sarılık olacaktır bunu da cildinizi süt yardımı ile temizlediğinizde sarılıktan eser kalmayacaktır.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Her sağlıklı gıdanın,  aşırı ve yanlış tüketilmesine bağlı olarak maalesef kötü sonuçlar doğuran yan etkileri olabilmektedir. Nasıl olsa sağlıkla diye ihtiyacınız olandan fazlasını tükettiğinizde bırakın fayda vermesini, aksine vücudunuza zarar verirsiniz. Aşırı tüketildiğinde çarpıntıya sebebiyet verebilir, kan hücrelerine zarar verebilir ve mide bulantısına sebep olabilir. Bunların yanı sıra aspirin ile birlikte tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Her zaman her konuda olduğu gibi bu konuda da hamile kadınların tüketmeden önce muhakkak doktoruna başvurması gerekmektedir. Ayrıca zerdeçal satın alırken muhakkak dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de güvenilir bir aktardan ya da büyük marketlerden temin etmeye özen göstermenizdir. Çünkü toz yapısı ile hile katılması oldukça kolay olan bir gıdadır. Farklı tatlandırıcılar ve gıda boyaları ile sahtekarlığı yapılması oldukça kolay olan bir bitkidir. n> p

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Amalaki( Bektaşi Üzümü) Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Amalaki( Bektaşi Üzümü )Meyvesi, Orta Asya ve Kafkasya Kökenine dayanan olağanüstü şifalı bir bitkidir. Özellikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir