REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Yorgunluğa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Yorgunluğa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Yorgunluk, günümüz toplumunda özellikle çalışan bireylerin hayatını olumsuz etkileyip mutsuzlaştıran bir durumdur. Yorgunluk genel olarak kişinin kendini halsiz, isteksiz ve mutsuz hissetmesi durumudur.

Özellikle çalışan bireyler yorgunluk şikayeti nedeni ile tatil günlerinde ya da işten arta kalan zamanlarında herhangi bir aktivite yapmakta zorlanır. Özellikle çalışıyorsanız sabahları uyanamama, kendini sürekli bitkin hissetme, dalgınlık, stres ve karamsar bir psikoloji ile hareket ediyorsanız vücudunuzda bir şeyler ters gidiyor olabilir.

Yorgunluk aşırı çalışmaya bağlı olabileceği gibi sağlıksız ve yanlış beslenme nedeniyle de kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. İhtiyacınız olan bazı gıdaları tüketmediğiniz için kendinizi kronik olarak yorgun hissedebilirsiniz.

Eğer böyle bir durumunuz var ise muhakkak yazımızı dikkatle inceleyin ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. İşte yorgunluğa iyi gelen gıdalar;

Yorgunluğa İyi Gelen Gıdalar

 • Yumurta

Yumurta temel aminoasitleri içermesi nedeni ile oldukça yüksek proteine sahip olan bir gıdadır. Ayrıca demir, potasyum, B2 vitamini içerdiği için bu özellikleri ile yorgunluğa iyi gelmektedir. Bununla birlikte enerjinin ağır bir şekilde açığa çıkmasını sağladığı için tokluk hissini daha çok hissettirir.

 • Balık

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız haftada muhakkak 2 öğün balık tüketmelisiniz. Yazımızla ilgili olarak Balığın içerisindeki yağ asitleri ve kemiklere iyi gelen D vitamini ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi oldukça iyi karşılamaktadır.

 • Pekmez

Sabah uyandığınızda 1 bardak ılık suyun içerisine kafi miktarda pekmezi karıştırıp, tüketirseniz ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar. Bunun yanında pekmez içerisinde bol miktarda antioksidan içerir.

 • Kuru Üzüm

Kuru üzümün besin değeri oldukça yüksektir. Enerji verici özelliği sayesinde yorgunluğa oldukça iyi gelmektedir. Bunun yanında lezzeti sayesinde günlük tatlı ihtiyacınızı oldukça iyi karşılar. Ara öğünlerde tüketildiğinde tokluk hissi verir.

 • Limon Suyu

Limon suyu yüksek C vitamini değerleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve korur.. Bu sayede kendinizi her zaman zinde hissedersiniz. Sabahları uyandığınızda ve akşam uyumadan önce içeceğiniz suya birkaç damla limon sıkarak tüketirseniz ayrıca zayıflamanıza da yardımcı olur.

 • Yeşil Çay

Saymakla bitiremediğimiz faydalarından biriside zindelik olan yeşil çayın içerisindeki kateşin etmen maddesi vücudunuza zindelik katar. Stres ve halsizliğe iyi gelir.

 • Yulaf

Karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır. Fakat pilav, ekmek, makarna gibi gıdalardan alınan karbonhidratın etkisi geçici ve sağlıksızdır. Bu sebeple kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan yulafı tercih edin. Enerji seviyesini yükselten B vitaminleri,potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriği ile oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermenize yardımcı olur.

Ispanak ve Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanakta yüksek miktarda magnezyum ve demir içermektedir. Bu etmen maddeleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Güçle ve zinde hissettirir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin tamamı sağlıklı olduğu için sürekli tüketebilirsiniz.

 • Kırmızı Et

Kırmızı et kansızlığa bağlı olarak gelişen yorgunluk ve bitkinliğin giderilmesini sağlayan en önemli gıdalardan birisidir. Kırmızı ette bulunan B12 ve Demir sayesinde kansızlığın önüne geçerek kendinizi oldukça güçlü, enerjik ve zinde hissedersiniz.

Tüm bunların yanında;

 • Uyku düzeninizi sağlayın. Sağlıksız ve yetersiz uyku yorgunluğa sebep olur. Uyku düzeninizi ayarlayın. Gereğinden fazla uyumak da aynı şekilde yorgunluğa sebep olmaktadır. Günde ortalama 6 saatlik uyku yetişkin bir birey için yeterlidir.
 • Stres ve sinirden uzak durun. Dinlenme bahanesi adı altında bütün gününüzü evde geçirmeyin. Bu sizin daha yorgun olmanıza sebep olacaktır.
 • Sosyal çevrenizi ve özel hayatınızı düzene sokun, insanlarla iyi ilişkiler kurmayı deneyin, karamsarlıktan uzak durun, psikolojik etkenlerin yorgunluğa etkisi en az beslenme kadar önemlidir.
 • Hazır gıdalardan uzak durun, şekerli gıdalardan uzak durun kısa süreliğine enerji verir ve sonrasında kendinizi daha bitkin hissetmenize sebep olur.
 • Günde en az 2-3 litre su tüketin. Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun en büyük nedenlerinden birisi susuz kalmış olmanızdır.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

One comment

 1. Hamdi ankaralı

  Hepsini yiyorum yapıyorum 5-6 saatten fazla uyuyamıyorum fazla uyursam başım ağrıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir