REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Alkolün Vücuda Etkileri

Alkolün Vücuda Etkileri

Aşırı ve uzun süre alkol tüketiminin vücuda inanılmaz zararları bulunmaktadır. Uzun yıllar tüketilen alkol vücutta başlıca; kalp rahatsızlıklarına, karaciğer yetmezliğine, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, mide hastalıklarına, beyin fonksiyonlarının gerilemesine, gırtlak ve pankreas kanserine neden olmaktadır.

Alkolün Vücuda Etkileri

  • Beyin ve Sinir Sistemine Zararları

Sık ve aşırı alkol tüketimi beyin fonksiyonlarını önemli derecede etkiler. Alkol, beyin hücrelerinin küçülmesine neden olarak düşünme, öğrenme ve öğrenilen bilgileri uygulama yetinizi azaltır. Ayrıca alkol, ruh halinizin sürekli değişmesine neden olarak sinir sistemini etkiler, hareket ve refleks kabiliyetinizin zamanla zayıflamasına neden olur.

  • Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkileri

Aşırı alkol tüketimi zamanla bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur. Vücudun hastalıklarla mücadele etmek için ürettiği beyaz kan hücrelerinin, üremesini engelleyerek bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Uzun süreli alkol tüketimi zatürre ve tüberküloz gibi ölümcül akciğer hastalıklarına yakalanmanıza neden olur.

  • Üreme Sağlığı Üzerinde Etkileri

Uzun süre alkol tüketimi özellikle erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını azaltır ve sonuç olarak infertiliteye (kısırlık) sebep olur.

  • Kemik ve Kas Sağlığı Üzerine Etkileri

Uzun süre alkol tüketimi vücutta kalsiyum emilimini azaltır. Bu duruma osteoporoz denir. Vücutta eksilen kalsiyum, kas ve iskelet sistemini olumsuz etkiler zamanla daha kırılgan ve güçsüz olmanıza neden olur.

  • İç organlar Üzerinde Etkisi

Alkol başta karaciğer olmak üzere birçok iç organa zarar vermektedir. Karaciğerin yağlanmasına neden olarak vücutta 500′ e yakın fonksiyonun işlevini bozmaktadır. Ayrıca alkolün asidik yapısı mide rahatsızlıklarına sebep olarak zamanla mide kanserine yakalanma riskini arttırır. Uzun süreli alkol kullanımı pankreasın iltihaplanmasına ve zamanla pankreas kanserine yakalanmanıza neden olur. Aşırı alkol tüketimi kalp ritminde bozulmalara sebep olarak, kalp kaslarınızın çalışma prensibini bozar.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir