REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Hastalıklar / Karaciğer Yağlanmasını Engelleyen Doğal Gıdalar Nelerdir?

Karaciğer Yağlanmasını Engelleyen Doğal Gıdalar Nelerdir?

Karaciğer vücudumuz için hayati bir önem taşır, öyle ki vücudumuzda 500’ e yakın fonksiyonda görev almaktadır. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam için muhakkak dikkat etmemiz elzem olan organlardan birisidir. Peki karaciğerin işlevi nedir? Karaciğer yağlanması sonucunda vücutta hangi hastalıklar meydana gelir? Karaciğer yağlanmasını engelleyen gıdalar nelerdir? Tüm soruların cevabı buyurun yazımızda;

Karaciğerin İşlevi Nedir?

  • Karaciğer lipoproteinden sorumlu organımızdır. Öyle ki lipoprotein vücudumuzun ihtiyacı olan protein ve yağların taşınmasını sağlar.
  • Vücudumuza aldığımız fazla şekeri nişasta olarak depolar
  • Sindirim siteminden gelen faydalı moleküllerin kana karışmasını sağlar, faydasız olanları ise böbreğe yollayarak vücuttan atılmasını sağlar.
  • Safra üreterek vücuttaki yağların parçalanıp dışarıya atılmasını sağlar
  • Karaciğer bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Karaciğerde oluşan rahatsızlıklar sonucunda, vücudun hastalıklara karşı bağışıklığı önemli ölçüde düşer.
  • Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hayati bir önem taşır
  • Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri yapar, vücudun ısısını ayarlar.

Yukarıda yazdığımız maddelerden anlaşılacağı gibi karaciğer vücudumuz için oldukça hayati bir organdır. Bu sebeple karaciğerin yağlanması durumunda vücudumuzda oluşabilecek birçok olumsuz etki meydana gelir. Karaciğerin yağlanmasını engellemek için almamız gereken gıdaları yazmadan önce, karaciğer yağlanması sonucunda oluşabilecek sorunlardan ve karaciğerin neden yağlandığını açıklayalım.

Karaciğer Neden Yağlanır?

Sağlıksız Gıdalar

Hemen her gün tükettiğimiz çikolata, gofret, cips gibi hazır ve sağlıksız gıdalar, kola, meyve suyu, soğuk çay gibi içerisinde glikoz, fruktoz gibi yapay tatlandırıcılar bulunduran içecekler ve beyaz undan yapılan her türlü gıda karaciğerin yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu gıdalar sağlıksız bir şekilde kilo almanıza sebep olarak karaciğerinizin yağlanmasına yol açar. Bunun yanında ayçiçeği yağı ve mısır özü yağı da karaciğerin yağlanmasına sebep olan sağlıksız yağlardandır. Bu sebeple hazırda satılan bu ürünleri hayatınızdan tamamen çıkartın. Marketlerden satın aldığınız cips, bisküvi, çikolata, kola, soğuk içecekler ve bunların türevlerini hayatınızdan tamamen çıkartın. Uyumadan önce tüketilen akşam öğünlerinde karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır.

Hareketsizlik

Sadece karaciğer yağlanmasını engellemek için değil, sağlığımıza her açıda dikkat etmemiz gerektiği için günde kesinlikle 1 saat spor yapmalısınız. Spor yapmak için gerekli vaktiniz ve imkan yok ise muhakkak günlük rutinleriniz arasında 45 dakikalık bir yürüyüş olsun. Özellikle ofis ortamında çalışan kişilerin karaciğer yağlanması daha yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra sürekli oturarak çalışan kişilerin zamanla eklem, boyun, sırt ağrısı gibi rahatsızlıkları sıklıkla artmaktadır. Bu rahatsızlıkları gidermek için kesinlikle hareket etmeniz gerekmektedir. Günde 45 dakika yürümek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi bile azaltır.

Diyabet, Obezite, Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Karaciğerin yağlanmasına sebep olan bir diğer neden de diyabet, obezite ve bağışıklık sistemi hastalıklarıdır. Çünkü diyabet ve şişmanlık hastalıkları olan ve bu hastalıklara gerekli önemi göstermediğiniz zaman karaciğerin de yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple sahip olduğunuz bu tür hastalıkların tedavisi kesinlikle aksatmayın.

Şok Diyetler

Zayıflama uğruna yaptığımız şok diyetler içten içe vücudumuzu daha sağlıksız hale getirmektedir. Bilinenin aksine şok diyetlerde vücut yağ yakmıyor, aksine karaciğer yağ asidini arttırarak, karaciğerin yağlanmasına sebep oluyor. Bu nedenle en etkili ve sağlıklı zayıflama yöntemi spor yaparak düzenli ve dengeli zayıflama yöntemidir. Sporla yapılan zayıflama yöntemlerinde vücudunuzun sarkması ve zayıflamaya bağlı olarak çatlakların oluşmasını engeller ve spor yaparak olduğunuzdan daha güçlü ve enerjik olursunuz.

Alkol Tüketimi

Düzenli ve uzun yıllar boyunca alkolün her türlüsünü tüketen kişilerin karaciğerinde yağlanmaya ve vücutta biriken zararlı toksinler karaciğer hücrelerine zarar vererek ölümcül sonuçlara sebep olmaktadır. Siroz, karaciğer yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın temelinde alkol bulunmaktadır.

Karaciğer Yağlanmasını Engelleyen Gıdalar

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar betain ve pektin içerir ve bu faydalı kimyasallar karaciğer ve sindirim sistemini temizler, vücudunuzu toksinlerden arındırır.

Lahana

Lahana içeriğinde sülfür bulundurur ve bu sülfür vücuttaki zararlı toksinleri dışarıya atarak karaciğerin yağlanmasını engeller. Lahanayı mümkün olduğunca çiğ tüketin salatalarınızda kullanın bu sayede vücut emilimini arttıracaktır.

Sarımsak

Sarımsak her derde deva olduğu gibi karaciğerin yağlanmasını da engelleyen gıdalardan birisidir. Sarımsak da içerdiği sülfür ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Limon

Limonda bulunan glutation maddesi karaciğerin yağlanmasını engeller. Limon güçlü bir antioksidan ve C vitamini barındırır bu sayede toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar

Zencefil

Zencefil özellikle alkolün olumsuz etkilerini vücuttan atarak karaciğerin yağlanmasını engeller. Zencefili salatalarınızda sos ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi karaciğerin yağlanmasını engelleyen doğal bir ilaçtır. Elma sirkesi zayıflamaya yardımcı olduğu için doğal olarak karaciğer yağlanmasını da engeller.

Papatya Çayı

Papatya çayı ve yeşil bitki çayları karaciğer yağlanmasını engeller vücutta bulunan toksinlerin atılmasında yardımcı olur ve sindirim sistemini düzenler.

Şekersiz Kahve

Günde 1 fincan şekersiz kahve karaciğerin yağlanmasını engellemektedir. İçeriğinde bulunan polifenol, kafeol, kafestol sayesinde karaciğerin yağlanmasını engeller.

Tüm bunların yanında kırmızı ve mor renkli gıdalar karaciğerin yağlanmasını engelleyen doğal gıdalardır. Ayrıca baklagiller doymuş yağ bakımından düşük oldukları için karaciğer yağlanması engeller. Süt ürünlerinde yağsız olanları tercih ettiğinizde karaciğer yağlamasını engelleyebilirsiniz.

Enginar, ceviz, zeytinyağı, havuç, kereviz, yeşil yapraklı besinler, greyfurt ve portakal karaciğer yağlanmasını engelleyen diğer besinlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

İbrahim Saraçoğlu Akciğer Temizleme Kürü

Son yıllarda Kalp ve Damar hastalıklarından sonra insan hayatını en fazla tehlikeye sokan ikinci hastalık …

3 comments

  1. Hocam elinize sağlık çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Allah sizi başımızdan eksik etmesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir