REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Bitkisel Sağlık / Çıçırgan Otu, Yalancı İğde Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çıçırgan Otu, Yalancı İğde Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çıçırgan otu iğdegiller familyasından gelen bir bitkidir. Bu bitki yalancı iğde, dağ iğdesi, deniz akdikeni olarak da bilinir. Boyu yarım metreden 10 metreye kadar uzayabilen iğneli bir bitkidir. Daha çok dağlık taşlık bölgelerde sarp arazilerde bulunur, bunun dışında benzer türlerini göl kenarlarında da görmek mümkündür. Olgunlaşma döneminde gümüş renginde olan bu bitki erişkinlik döneminde turuncu bir hal alır ve iğneleri 5-7 santimetreye kadar uzayabilir.

Çin ve Moğolistan’da yüzyıllardır tedavilerde kullanılan şifalı bir bitkidir. Günümüzde Amerika, Çin ve Avrupa’da ticareti yapılan bir bitki türüdür. Ülkemizde ise İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Tarih kaynaklarında Cengiz Han ordusunu bu meyve ile doyurduğu bilinmektedir.

Çıçırgan otunun meyvesinden yapılan yağ, meyvenin kendisinden daha lezzetlidir. Çıçırgan otu yağının ve meyvesinin faydaları nedir? Buyurun yazımızda;

Çıçırgan otunun faydaları;

Çıçırgan otu yağı içeriğinde etken maddeler E vitamini,  omega 7, protein, aminoasit, folik asit, karotenoit ve karbonhidrattır.

  • Kozmetik bir ürün olan Çıçırgan otu cilt sorunlarında oldukça etkili bir bitkidir.
  • Saç dökülmesinde, saçların daha parlak ve güçlü görünmesinde kullanılabilir.
  • İçeriğindeki omega7 sayesinde vücudumuzda hücre yenilenmesini en hızlı şekilde sağlayan bitkilerden birisidir. Doğada meyve olarak omega 7 içeren çok az sayıda meyve bulunmaktır ve çıçırgan otu omega 7’yi en çok içeren gıdadır.
  • Düzenli şekilde tüketildiğinde cildin yaşlanmasını geciktirir ve vücuttaki kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur.
  • Çıçırgan otu ve yağının dışında, yaprakları çay olarak sıvı şekilde tüketilebilir. Yapraklarından yapılan bitkisel çayın romatizma hastalıklarına iyi geldiği bilimsel olarak ispat edilmiştir.
  • Bunun dışında likopen denilen bir hormonu içerdiği için kalp ve damar hastalıklarında tedavi edici iyileştirici bir özelliği bulunmaktadır.
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Çıçırgan otu yağı karaciğerdeki zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • İltihaba dayalı jinekolojik hastalıkları engeller ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 

ÇIÇIRGAN OTU, MEYVESİ ve YAĞI NASIL KULLANILIR?

Bitkisel Çay;

Kurutulan çıçırgan otu yaprakları sıvı olarak çay şeklinde tüketilebilir. Kanatılmış suda 1 tatlı kaşığı çıçırgan otu yaprağını koyarak 3-5 dakika demlenmesini bekleyin ve günde 3 kere 1 bardak tüketilebilir.

Sıvı Bitkisel Yağ;

Çıçırgan otu bitkisinin meyvesinde bulunan çekirdeklerden yapılan çıçırgan otu yağı eczanelerde, hipermarketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Bu yağı yemeklerinizde ve salatalarınızda sos olarak tüketebilir hatta kozmetik olarak cildinize sürebilirsiniz.

Meyve Olarak Tüketimi;

Çıçırgan otunun meyvesi çiğ olarak da tüketilebilir. Aktarlarda ve pazarlarda satılan bu meyve kurutulmuş şekilde de tüketilebilir.

 

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Amalaki( Bektaşi Üzümü) Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Amalaki( Bektaşi Üzümü )Meyvesi, Orta Asya ve Kafkasya Kökenine dayanan olağanüstü şifalı bir bitkidir. Özellikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir