REKLAM
X
Home / Hastalıklar / D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini kas ve iskelet sistemimizin kusursuz çalışması için oldukça gereklidir. Normal şartlar altında vücudumuz D vitamini üretebilir lakin sağlıksız ve dengesiz beslenme, yetersiz güneş ışığı gibi faktörlerden dolayı D vitamini eksikliğini yaşarız. Peki D vitamini eksikliğini nasıl giderebiliriz? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Buyurun yazımızda;

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  • Kemik Ağrıları ve Kas Zayıflığı

D vitamini kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Eksikliğinde kemiklerde ağrıya sebep olmaktadır. Hatta ilerleyen yaşlarda kemik erimesine sebep olmaktadır. Aynı şekilde D vitamini eksikliği kasların zayıflamasına sebep olmaktadır.

  • Zayıf Bağışıklık Sistemi

D vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir diğer sorunda zayıf bağışıklık sistemidir. Sık sık hasta oluyorsanız bunun sebebi D vitamini eksikliğinden dolayı olabilir. Çünkü D vitamini antikor üretiminde görev almaktadır. Antikorlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibakteriyel özelliktedir.

REKLAM
  • Raşitizm Hastalığı

Özellikle çocuklarda görülen raşitizm hastalığı bir tür kemik hastalığıdır ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Vücuttaki uzun kemiklerde şekil bozukluğuna ve kemiklerin doğal olmayan şekilde büyümesine sebep olmaktadır.

  • Psikolojik Sorunlar

D vitamini eksikliği fiziksel rahatsızlıklara sebep olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. D vitamini bireyin sosyal davranışları ve kararlarını etkileyen triptofanın, seratonin hormonuna dönüşmesinde denetleyici roldedir. Bu sebeple D vitamini eksikliği beyin sağlığını etkilemektedir. D vitamini eksikliği depresyon, yorgunluk, huzursuzluk, kararsızlık ve karamsarlık gibi birçok psikolojik rahatsızlığa sebebiyet vermektedir.

D Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

  • Mantar

Mantar yüksek oranda D vitamini içerir. İstediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

REKLAM
  • Balık

Balıkların hepsinde yüksek miktarda D vitamini içerir. Özellikle somon, ringa, ton balığında yüksek miktarda D vitamini bulunmaktadır. Haftada en az 2 kere balık tüketin.

  • Peynir, Süt, Tereyağı, Kefir

Süt ve süt ürünleri en fazla D vitamini içeren gıdalardan birisidir. Süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda D vitamini içermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta süt ve süt ürünlerini, et ürünleri ile birlikte tüketmeyiniz.

  • Yumurta

İçeriğindeki yüksek besin değerleri ile mucizevi bir gıda olan yumurta, D vitamini açısından oldukça zengindir. 2 günde 2 yumurta kesinlikle tüketmelisiniz.

  • Sakatat

Özellikle ciğerde yüksek miktarda D vitamini içermektedir. Haftada bir muhakkak sakatat tüketmelisiniz.

  • Isırgan otu ve Maydanoz

Isırgan otu ve Maydanoz da yüksek miktarda D vitamini içeren oldukça sağlıklı gıdalardan birisidir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kör eden sineklerin görüldüğü o bölgemiz alarmda!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan illerimizde görülen ve tıp literatüründe ‘Bovine Ephemeral Fever’ olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir