REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Hastalıklar / D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamini kas ve iskelet sistemimizin kusursuz çalışması için oldukça gereklidir. Normal şartlar altında vücudumuz D vitamini üretebilir lakin sağlıksız ve dengesiz beslenme, yetersiz güneş ışığı gibi faktörlerden dolayı D vitamini eksikliğini yaşarız. Peki D vitamini eksikliğini nasıl giderebiliriz? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Buyurun yazımızda;

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  • Kemik Ağrıları ve Kas Zayıflığı

D vitamini kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Eksikliğinde kemiklerde ağrıya sebep olmaktadır. Hatta ilerleyen yaşlarda kemik erimesine sebep olmaktadır. Aynı şekilde D vitamini eksikliği kasların zayıflamasına sebep olmaktadır.

  • Zayıf Bağışıklık Sistemi

D vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir diğer sorunda zayıf bağışıklık sistemidir. Sık sık hasta oluyorsanız bunun sebebi D vitamini eksikliğinden dolayı olabilir. Çünkü D vitamini antikor üretiminde görev almaktadır. Antikorlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibakteriyel özelliktedir.

  • Raşitizm Hastalığı

Özellikle çocuklarda görülen raşitizm hastalığı bir tür kemik hastalığıdır ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Vücuttaki uzun kemiklerde şekil bozukluğuna ve kemiklerin doğal olmayan şekilde büyümesine sebep olmaktadır.

  • Psikolojik Sorunlar

D vitamini eksikliği fiziksel rahatsızlıklara sebep olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. D vitamini bireyin sosyal davranışları ve kararlarını etkileyen triptofanın, seratonin hormonuna dönüşmesinde denetleyici roldedir. Bu sebeple D vitamini eksikliği beyin sağlığını etkilemektedir. D vitamini eksikliği depresyon, yorgunluk, huzursuzluk, kararsızlık ve karamsarlık gibi birçok psikolojik rahatsızlığa sebebiyet vermektedir.

D Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

  • Mantar

Mantar yüksek oranda D vitamini içerir. İstediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

  • Balık

Balıkların hepsinde yüksek miktarda D vitamini içerir. Özellikle somon, ringa, ton balığında yüksek miktarda D vitamini bulunmaktadır. Haftada en az 2 kere balık tüketin.

  • Peynir, Süt, Tereyağı, Kefir

Süt ve süt ürünleri en fazla D vitamini içeren gıdalardan birisidir. Süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda D vitamini içermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta süt ve süt ürünlerini, et ürünleri ile birlikte tüketmeyiniz.

  • Yumurta

İçeriğindeki yüksek besin değerleri ile mucizevi bir gıda olan yumurta, D vitamini açısından oldukça zengindir. 2 günde 2 yumurta kesinlikle tüketmelisiniz.

  • Sakatat

Özellikle ciğerde yüksek miktarda D vitamini içermektedir. Haftada bir muhakkak sakatat tüketmelisiniz.

  • Isırgan otu ve Maydanoz

Isırgan otu ve Maydanoz da yüksek miktarda D vitamini içeren oldukça sağlıklı gıdalardan birisidir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kansızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Çağımızın hastalıklarından biri olan kansızlık tıp dilinde anemi olarak adlandırılır. Başta yetersiz ve sağlıksız beslenmeden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir