REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / İbrahim Saraçoğlu Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Latince adı Papaver Somniferum olan haşhaş yüzyıllardır tıp alanında ve mutfaklarda kullanılan mucizevi bir doğal bitkidir. Tarih kaynaklarında Sümer ve Mezapotamya Krallıklarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir.

Ülkemizde ise haşhaş bitkisi Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Denizli çevresinde ticari faaliyetle yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra kontrollü bir şekilde Tıp alanında üretimi gerçekleştirilmektedir. Anestezik kapsüllerin yapımında haşhaşın meyveleri kullanılmaktadır ve bu meyvenin etmen maddeleri morfin, kodein ve narkotindir. Peki haşhaşı bu denli önemli hale getiren faydaları nelerdir? Buyurun yazımızda;

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş içeriğinde omega-3, demir, çinko, potasyum,oleik asit, kalsiyum, bakır gibi birçok faydaları besin değeri içerir. Faydalarını sıralayacak olursak;

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zengin çinko ve demir içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Çinko bağışık sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bakterilerin, potojenlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • Meme Kanseri İle Mücadele Eder

İçeriğindeki oleik asit sayesinde meme kanserine neden olan genlerin harekete geçmesini engeller, kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatır. Bu sebeple tüketilmesi oldukça önemlidir.

 • Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Direkt olarak sinir sistemine etki eden haşhaş, içeriğindeki morfin sayesinde vücudu uyuşturur ağrı eşiğini artırır. Sinirlerin rahatlamasını sağlayarak kişinin ağrıya karşı duyarsız olmasını sağlar.

 • Kalp Sağlığını Korur

İçeriğindeki Linoleik asit sayesinde kolestrolü dengeler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini oldukça azaltır. Tam bir kalp dostudur.

 • Tansiyonu Dengeler

Hipertansiyonla mücadele eder. İçeriğindeki zengin potasyum minerali sayesinde kalp atış hızını dengeler ve bu sayede tansiyonunuz dengelenir.

 • Diyabete İyi Gelir

Günümüzde dünyanın her yerinde en büyük sorunlardan birisi olan diyabet ile mücadele eder.

 • Sindirim Sistemini Güçlendirip Rahatlatır

Haşhaş kabızlık ve ishale iyi gelmektedir. Bağırsaklarda bulunan bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 • Kolestrolü Düşürür

İçeriğindeki oleik ve linoleik gibi faydalı yağ asitleri sayesinde kötü kolestrolle mücade eder. Kolestrolü düşürür.

 • Kemikleri Güçlendirir

İçeriğinde bulunan potasyum ve kalsiyum sayesinde kemikleri korur ve güçlendirir. Kemik erimesini engeller.

 • Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelir

Beyin fonksiyonlarının daha etkili çalışması için minerallere ihtiyaç duymaktadır. Çinko bakımından oldukça zengin olan haşhaş bitkisi, beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

 • Cilt Sorunlarına ve Egzemaya İyi geliyor

Haşhaş bitkisinde bulunan linolyum asit egzemaya karşı oldukça etkilidir. Bunun yanında cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

 • Vücuda Enerji Verir

Haşhaş bitkisinde bulunan omega-3 yağ asidi ve diğer faydaları yağlar sayesinde vücudunuza zindelik katar ayrıca zengin demir içeriği ile oksijenin kanda depolanmasını sağlar ve ihtiyaç duyulduğunda kaslara iletir.

Tüm bu faydalarının yanında aşırı ve yanlış tüketiminde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu olumsuz sonuçların şu şekilde sıralayabiliriz.

Aşırı tüketildiğinde cinsel isteği azaltır.

Konsantrasyon kaybına sebep olabilir.

İçerisindeki etken maddeler sinir sitemine etki ettiği için fazla tüketimi baş dönmesine ve kafa bulanıklığına sebep olabilir. Bu sebeple eğer tedavi amacı ile tüketimini gerçekleştirecek iseniz muhakkak uzman bir doktordan tavsiye alarak tüketin.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir