REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Neden Çabuk Acıkıyorum?

Neden Çabuk Acıkıyorum?

Çabuk acıkma, bilimsel adı hipoglisemi kişinin sürekli yeme isteğinin olması durumudur. Sizde sürekli kendinizi aç hissediyorsanız ve bu durum sağlığınızı olumsuz etkiliyor ise çabuk acıkmanın nedenlerini anlatarak önlem almanızı sağlayalım. İşte çabuk acıkmanın nedenleri;

Çabuk acıkmanın ( hipoglisemi) nedenleri arasında yeme alışkanlıklarınız oldukça önemli bir paya sahiptir. Bunun yanında yemeklere başlamadan önce bir bardak su içmek, yemeğin enfes kokusunu içimize çekmek
bile beynen doygunluk sinyallerini çalıştırmaya başlıyor. Bunun yanı sıra tabağınızın sunumu da oldukça önemlidir.


Peki neden çok sık acıkıyoruz?

Öncelikle kan şekeriniz düşüyor olabilir. Tükettiğimiz gıdalar, enerji kaybı da diğer nedenlerdir.


Kahvaltıda tükettiğimiz mısır gevrekleri: Yediğiniz de tabağınızı bitirdiğinizde kısa süreli tokluk hissedersiniz. Ama neden?
Çünkü, mısır gevrekleri karbonhidrat açısından oldukça zengin iken, enerji, protein açısından da bir o kadar fakirdir.
Sabahları erkenden işe, okula gidenler kahvaltı yapmaya zamanım yok diyenler mısır gevreği yerine yulaf yemeği tercih etmelisiniz.


Fast-Food: Son zamanların en popüler yiyeceği. Ama yiyeceği aslında biz onu değil o bizi yiyor. En basitinden dışarıdan yediğiniz X, Y, Z markalarının hamburgerlerinde köfte veya tavuk olduğunu zannediyorsunuz değil mi? Eğer öyle olsaydı uzun süre bizi tok tutmaz mıydı?
Hadi tüm bunları geçtim, kullandıkları yağlar, tuz, un gibi ürünlerin hepsi de çok çabuk, çok sık acıkmamızın nedenleri arasındadır.


Cips, çubuk kraker ve diğer tüm tuzlu atıştırmalıklar; Tükettiğiniz zaman açlık hissinizi o an yatıştırır. Ama uzun vadeye vurduğunuz da deli acıkmaya, sonra bağımlısı olmaya sonra kilo almaya sonra çeşitli sağlık problemleri yaşamaya başlarsınız.


Az miktarda sıvı tüketmek:
Gün içerisinde mutlaka 2,5 litre su içmeliyiz. Su açlık hissinizi, ağız kuruluğunu, ağız kokusunu almaktadır

Çok sık ara öğün yapmak: İlerleyen zamanlarda hem alışkanlık hem de midenizin büyümesine neden olacaktır. Bunun yanında atıştırmalık olarak ne tükettiğiniz de oldukça önemlidir. Eğer çikolata, bisküvi vb. atıştırmalıklar yapıyorsanız uzun süre asla ve asla tok tutmuyor

Sinir-Stres: Aşırı derece strese maruz kaldıysanız açlık kriziniz, mide kıyılmanız, kapınızı çalmak üzeredir. Böyle durumlarda bir an evvel stresinizi yatıştırmanın yolunu bulmalısınız.

Uyku Düzeni: Belirli bir uyku düzeniniz yoksa bu da çok sık acıkmanızın bir nedenidir.

Sürekli kapalı ortamlarda bulunmayın. Kapalı ortamda sürekli bulunmak bağışıklığın düşmesine dışarıdan takviye almaya ihtiyaç duymanıza neden olacaktır. Ve dışarıdan vücudunuza yüklediğiniz bu takviyeler sizin ruhunuz duymadan hormonlarınızı bozacaktır. Hormon bozukluğu da kilo alma nedenlerinden, çok sık acıkma nedenlerinden biridir.


Özetle; hayatınızda gerek öğün olarak gerek uyku olarak gerek çalışma planınız olarak bir düzene sahip olmalısınız ve Mutlaka ve mutlaka sebzeyi hayatınıza almalısınız.


Hemen hemen her yemeğinizin yanında mutlaka yeşil bir besin tüketin. İlla ben yok sebze yiyemiyorum diyorsanız eğer hiç olmazsa salata tüketiniz.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir