REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Hızlı Saç Nasıl Uzar?

Hızlı Saç Nasıl Uzar?

Saçınızı uzatmak istiyorsunuz fakat yavaş uzayan saçlarınız buna engel mi oluyor? Ya da ani bir kararla kısa kestirdiğiniz saçlarınızdan memnun değil misiniz? Gittiğiniz kuaförden pişman mı oldunuz? Biran önce saçlarınızın uzamasını mı istiyorsunuz? Üzülmeyin işte bu yazımız tam sizlere göre. Doğal yollarla oldukça kısa bir sürede saçlarınızı uzatabilirsiniz. Nasıl mı? İşte yazımızda buyurun;

Saç Uzama Hızını Arttıran Doğal Yağlar

 • Zeytinyağı

Zeytinyağının saymakla bitiremediğimiz faydalarından biriside saçlara iyi gelmesidir. Dökülen saçların yeniden çıkmasını ve var olan saçlarınızın güçlü, parlak ve canlı görünmesini sağlayan E vitaminidir. Zeytinyağında bulunan E vitamini saçlarınızı besler, onarır, güçlendirir ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Zeytinyağı saç diplerine uygulandığı zaman kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminlerin saç köklerinize iletilmesinde yardımcı olur.

Uygulanışı; Saçınıza yetecek miktardaki zeytinyağını bir kaba koyun ve size zarar vermeyecek kadar ısıtın. Sonrasında zeytinyağını saç diplerinize 10-15 dakika masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızı streç film yardımı ile kapatın. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada 2 kere yaparak saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

 • Palmiye Yağı

Palmiye yağının etmen maddelerinden birisi E vitaminidir. E vitamini yönünden oldukça zengin olan palmiye yağı saçlarınızın oldukça hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca palmiye yağı saçlarınızı dış etmenlerden korur, tuzlu ve klorlu suyun saçınıza zarar vermesini engeller.

Uygulanışı; Palmiye yağını saçınıza yetecek kadar kısmını saç derinize fazla temas ettirmeden iyice saçınıza uygulayın ve 10-15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında saçınızı ılık su ile iyice yıkayın. Bu uygulamada tıpkı zeytinyağı uygulaması gibi haftada birkaç kez uygulanabilir.

 • Badem Yağı

Badem yağının içeriğinde bulunan A, K ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko magnezyum, kalsiyum, fosfor saçlarınızın hem güçlü olmasına hemde oldukça hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Uygulanışı; Badem yağını saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin. Yaklaşık yarım saat sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra nemli iken elinize birkaç damla badem yağı dökün ve saçlarınıza uygulayın. Bu sayede saçlarınızın vitamin almasına yardımcı olursunuz ve dış etmenlerden korursunuz. Uygulaması oldukça kolay olan badem yağını özellikle tavsiye ediyorum.

 • Argan Yağı

Argan yağı özellikle zayıf ve yıpranmış saçlara uygulandığında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Saçları onarıcı ve güçlendirici özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan A ve E Vitaminlerinin yanında faydalı yağ asitleri ile saçlarınızın oldukça hızlı uzamasına yardımcı olur.

Uygulanışı; Argan yağını duş altıktan sonra saçlarınız nemli saçlarınıza bir miktar uygulayın. Nasılsa faydalıdır diyerek gerektiğinden fazlasını kullanmayın. Bir miktar Argan yağını eliniz yardımı ile saçınıza uygulayın aşırıya kaçtığınızda saçlarınızın yağlanmasına sebep olacaktır.

 • Hint Yağı

İş saçların hızlı uzaması ise Hint Yağı bu işin uzmanlarından sayılır. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız kesinlikle Hint Yağını kullanın. Hint Yağında bulunan E vitamini sayesinde saçlarınız hızlı bir şekilde uzar. Ayrıca tıpkı zeytinyağı gibi kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminlerin elde edilmesini sağlar.

Uygulanışı; Saçınıza yetecek miktardaki Hint Yağını masaj yaparak 10 dakiki boyunca saç diplerinize ve saçlarınıza uygulayın. Daha sonra bone yada streç film yardımı ile saçlarınızı kapatın ve yarım saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile güzelce kurulayın. Hint yağı ayrıca saçlarınızda kepek oluşumunu engeller.

Tüm bunların yanında saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız kesinlikle bu gıdaları tüketin.

Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Gıdalar

 • E vitamini İçeren Gıdalar

E vitamini saçın hızlı uzaması için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. E vitaminini şu gıdalarda bulabilirsiniz; Marul, ıspanak, kereviz, ceviz, soya fasülyesi, lahana ve maydanoz.

 • C Vitamini İçeren Gıdalar

C vitamini saçların onarılmasında ve güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. C vitaminin şu gıdalarda bulabilirsiniz; Greyfurt, mandalina, portakal, kivi, brokoli ve domates.

 • A Vitamini İçeren Gıdalar

A vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmediğinizde saçlarınızın dökülmesine ve kepeklenmesine yol açarsınız. Saçınızın kesinlikle ihtiyaç duyduğu A vitaminini şu gıdalarda bulabilirsiniz; Mercimek, havuç, yumurta, ıspanak, maydanoz, brokoli.

 • B Vitamini İçeren Gıdalar

Saçlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisi de B vitaminleridir. B3, B12, B7 ve B9 vitaminleri kan dolaşımını hızlandırır, saçların ihtiyaç duyduğu hücre yenilenmesini sağlar, kepeklenmeyi engeller, saçların hızlı uzamasını sağlar. B vitaminlerini şu gıdaları tüketerek elde edebilirsiniz; Kırmızı et, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, balık, yumurta sarısı gibi gıdalar.

Tüm bunların yanında hızlı saç uzaması için gerekli olan gıdaları tüketmenin yanında yapmanız gerekenler şunlardır.

 • Duş alırken saç diplerinize zarar verecek şekilde saçlarınızı yıkamayın. Saçlarınızı masaj yaparak yıkayın.
 • Saçlarınızı muhakkak düzenli olarak tarayın.
 • Gece uyumadan önce saçlarınızı bağlayarak uyumayın. Bağladığınız saçlarınız zamanla güçsüzleşir ve kırılgan bir hal alır.
 • Doğal olmayan kimyasal içerikli saç kremlerini tüketmeyin. Muhakkak doğal olan saç kremlerini tercih edin.
 • Aşırı stres saçlarınızı küstürür, saçlarınızın hızlı uzamasını engeller.
 • Saçınızı uzatmak istiyorsanız kesinlikle saç kırıklarınızı kestirin, bu sayede saçlarınız oldukça hızlı bir şekilde uzar.
 • Saçlarınız güzel görünsün diye çektiğiniz fönler ve maşalar saçlarınızın kurumasına sebep olmaktadır. Saçın ihtiyacı olan nemi alamadığı zaman saç uzaması durur ayrıca gülük en az 2 litre su tüketin saçlarınızın hızlı uzamasına dolaylı yoldan oldukça etki eder.
 • Duştayken aşırı sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın sıcak su saçlarınızı yıpratır hızlı uzamasını engeller. Duşun sonlarına doğru soğuk su ile saçlarınızı yıkayın bu sayede saçınızın ihtiyacı olan nemi daha fazla alır.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir