REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / İbrahim Saraçoğlu Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mucizevi bir bitki olan karahindiba bitkisi bahar gelince sarı renkte çiçek açan bir bitkidir. Hemen hemen her yerde yetişebilen bu faydalı bitkiyi tarlanızda, bahçenizde, dağda bayırda hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Halk arasında gelingöbeği, keklikotu, arslandişi, radika adları ile de bilinmektedir.

Tarih kaynaklarında Kıpçak Türkleri bu bitkiye Katagan ya da Satraçku isimlerini vermişlerdir. Yüzlerce yıllık geçmişi ile günümüze kadar gelen bu doğal bitkinin faydalarını açıklayalım;

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindiba bitkisinin içeriğinde bol miktarda beta karoten bulunmaktadır ve buda vücudumuza A vitamini olarak gelir. Bunun yanında C vitamini, potasyum, demir, magnezyum, çinko, fosfor içermektedir. Şimdi Faydalarına göz atalım.

  • Sindirim Sistemine İyi Gelir

Çay olarak tüketildiğinde sindirim sitemini düzene sokar, kabızlık, ishal gibi hastalıkların önüne geçer. Besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

  • Kalp Dostudur

Karahindiba bitkisinin bir diğer faydası kalbe iyi gelmesidir. Kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazla tuzun dışarı atılmasını sağlar. Kan şekerini düzenler.

  • Kanserle Mücadele Eder

İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde, hücre yenilenmesini sağlar. Kanser hücreleri ile mücadele eder. Kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır. Özellikle prostat ve göğüs kanserlerine karşı etkili olduğu bilimsel deneylerde gözlemlenmiştir.

  • Antibakteriyel ve Antiviraldir

Sindirim siteminde bulunan bakterilerin, parazitlerin ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğerde bulunan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. İdrar söktürücüdür

  • Cildi Besler, Doğal bir Cilt Bakım Ürünüdür

İçeriğindeki betakaroten sayesinde cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Sivilce, akne ve egzemaya karşı oldukça etkilidir. Ayrıca ciltte oluşan yara ve enfeksiyonların iyileşme süresini kısaltır.

Tüm bunların yanında;

Sarılık, romatizma, dalak hastalıklarına iyi gelir.

Karaciğer yağlanmasını engeller.

Çay olarak tüketildiğinde sinir ve depresyona karşı etkilidir.

Diyabet hastalığına iyi gelir.

Enerji verir, zindelik katar.

Metabolizmayı hızlandırır ve güçlendirir.

Pankreasa iyi gelir. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindibanın yaprakları, kökü ve çiçeği çay olarak tüketilebilir. Poşet çay demleme mantığı ile kurutulmuş yapraklarından çayınızı demleyebilirsiniz. Aynı şekilde kökünü kaynatılmış suya attıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyerek çay olarak tüketebilirsiniz. Taze olarak tüketmek istediğinizde yapraklarını salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Cilde de oldukça faydası olan Karahindibanın yapraklarını, kökünü ya da çiçeğini suda kaynattıktan sonra 10-15 dakika dinlendirin ve bir pamuk yardımı ile cildinize yavaşça uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın.

Tüm bunların yanında nasılsa faydalıdır diyerek gerektiğinden fazlasını tüketmeyiniz. Papatyagiller familyasından bitkilere alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Aşırı tüketildiğinde mide yanması, mide ekşimesi ve ishale sebep olabilir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir