REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren Gıdalar Nelerdir?

Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren Gıdalar Nelerdir?

Kalsiyum dendiğinde aklımıza gelen ilk gıda süttür. Kalsiyum özellikle gelişim çağındaki çocukların ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Kemik, diş ve kas sağlığında oldukça etkilidir. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi olumsuz hastalıklara yakalanmamak için ihtiyaç duyduğumuz minerallerden birisidir.

Fakat günümüz şartlarında doğal ve güvenilir süt teminin sağlanamaması, çocuklarımızın sütün tadını beğenmemesi ve sütün bazı kişilerde mide rahatsızlığına sebebiyet vermesi nedeni ile sütün alternatifi hatta sütten daha fazla kalsiyum içeren sağlıklı gıdaları sizler için derledik. Ayrıca listemizde hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganlar için, süte alternatif olabilecek kalsiyum deposu doğal gıdalarda mevcuttur. Buyurun yazımızda;

Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük kalsiyum miktarı ortalama 1500 miligramdır. 100 gram sütün içerisinde ortalama 100-120 miligram kalsiyum içermektedir. Bizde bunu baz olarak sütten daha fazla kalsiyum içeren gıdaları sizler için derledik.

  • Karahindiba

Karahindiba sağlığımız için oldukça faydaları bir bitkidir. İdrar söktürücü ve karaciğerdeki toksinleri vücuttan atmak için oldukça etkili doğal bir besindir ve sütten daha fazla kalsiyum içermektedir. 100 gramında 180-190 miligram kalsiyum içermektedir. Yapraklarını taze iken salata olarak tüketebilirsiniz ya da aktardan çay olarak alabilirsiniz.

  • Kara Lahana

Kara Lahana içeriğindeki etmen maddeler sayesinde oldukça faydaları bir doğal gıdadır. Tam bir C vitamini deposudur, bağışıklığınızı güçlendirir ve ayrıca antioksidan içerir kanser hücreleri ile mücadele eder. 100 gram Kara Lahanada 170-180 miligram kalsiyum içermektedir.

  • Ispanak

Ispanak mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kalp damar, kanser, tansiyon gibi birçok ciddi hastalıkla mücadele eder. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko K, A, ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. 100 gram ıspanakta 100-110 miligram kalsiyum bulunmaktadır.

  • Susam

Susam içeriğindeki lesitin maddesi sayesinde beyin ve sinir hücrelerini yeniler, güçlendirir ve korur. Kanser hücreleri ile mücadele eder. Bunun yanında yüksek lif oranına sahiptir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde kalbi korur. 100 gram susamda 975 miligram kalsiyum içermektedir, bu oran sütten çok daha fazla kalsiyum içerdiğini gösterir. Kemik ve diş eti sağlığı için oldukça önemlidir.

  • Kuruyemişler

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kuruyemişlerin 100 gramında ortalama 250- 280 miligram kalsiyum mevcuttur ve bu oran sütten daha fazladır.

  • Chia Tohumu

Zayıflamak isteyen kişilerin son zamanlarda adını en çok duyduğu besinlerden biri olan Chia Tohumu Kalsiyum açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 100 Gram Chia Tohumunda 630 miligram kalsiyum bulunmaktadır ve bu oran sütten çok daha fazladır.

  • Yoğurt

Yoğurt bir süt ürünü olmasına rağmen, sütten daha fazla kalsiyum içermektedir. Süte alternatif olarak tüketebileceğiniz bir besindir. 100 gram yoğurtta 160-200 miligram kalsiyum bulunmaktadır.

  • Baklagiller

Mutfaklarımızın vazgeçilmezleri arasında olan baklagillerde ortalama olarak 100 gramında 130-150 miligram kalsiyum içermektedir. Ayrıca kan şekerini düzenler, tansiyonu düşürür.

  • Balık

Faydaları saymakla bitmemesine rağmen balık, ülkemizde yeterince tüketilmemektedir. Uzmanlar haftada 2 öğün balık tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Somon, sardunya, hamsi gibi balıkların kalsiyum açısından besin değeri sütten çok daha fazladır. Balık bağışıklık sitemini korur, omega3 açısından oldukça zengindir, alp dostudur, kemikleri ve diş sağlığını korur, hücre yenilenmesini sağlar, diyabeti engeller.

Tüm bunların dışında süt ürünlerinde oldukça yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı süt tüketiminde zorlanıyor iseniz, süt ürünlerinin türevlerini tüketin. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler sağlığa oldukça faydalıdır ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir