REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Gıdalarda Bulunan Zararlı Kimyasallar Nelerdir?

Gıdalarda Bulunan Zararlı Kimyasallar Nelerdir?

Gelişen ve büyüyen dünyada, nüfusun hızla artışı, gıda sektöründeki firmaların iştahını maalesef bir hayli arttırmaktadır. Düşük maliyetle daha çok üretmek ve daha çok kazanmak isteyen gıda üreticileri, ürettikleri ürünlerde akıl almaz derecede sağlığa zararlı olan kimyasalları kullanarak insan sağlığını hiçe saymakta.

Markete her gittiğimizde, satın almadan eve dönmediğimiz bu ambalajlı gıdaların içeriğini her ne kadar okuyor olsak da birçok ürünün vücuda verdiği zararları bilmediğimiz için, içimize sinmese bile satın alarak kendimize ve ailemize büyük zararlar veriyoruz. Özellikle çocuklarımız istedi diye marketlerden satın aldığımız bu ambalajlı gıdaların içeriğine ve zararlarına birlikte göz atalım;

  • Sülfür Dioksit

Bu zararlı madde gıdalarda koruyu olarak kullanılmaktadır. Özellikle dondurulmuş gıdalarda ve fırınlanmış ürünlerde kullanılan sülfür dioksit astım hastalarına oldukça olumsuz etki etmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD’ de yasaklanan bir kimyasal olan sülfür dioksit kabız, karında kramp, göğüs hastalıklarına ve kan basıncı düşmesi gibi bazı hastalıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple bu ürünün olduğu hiçbir gıdayı tüketmeyiniz.

  • Mısır Şurubu

Doğal şekerden daha ucuz olması nedeni ile birçok üründe tatlandırıcı olarak kullanılan bu kimyasal ürün mısırın birçok kimyasal reaksiyona girmesi ile elde edilen yapay ve oldukça zararlı bir üründür. Bu ürün özellikle asitli içeceklerde, kola, fanta, soğuk say gibi meşrubatlarda bulunur bunun dışında özellikle çocukların tükettiği, abur cubur olarak adlandırdığımız ürünlerde bulunmaktadır. Obezite ve pankreas kanserini tetikleyen bu ürün dünyanın birçok yerinde bebek mamalarında yasaklanmıştır. Çocuklarda büyümeyi yavaşlatıcı, erken yaşta obezite ve ergenlik çağına erken girmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple bu ürünün kullanıldığı gıdalar insan sağlığına ciddi boyutlarda zarar vermektedir.

  • Monosodyum Glutamat

Marketlerde E621 kodu ile ambalajlarda görülen bu üründen kesinlikle uzak durmalısınız. Yapay bir tatlandırıcı olan monosodyum glutamat bir diğer adı ile çin tuzu olarak piyasaya sürülmektedir. Bu ürün yapay bir tatlandırıcı olmakla birlikte yediğiniz her üründen daha fazla lezzet almanıza ve bu sebeple o ürüne olan bağımlılığınızı daha da arttırmaktadır. Alzheimer, Parkinson, Epilepsi gibi hastalıklara yol açan bu ürün özellikle çocukların çokça tükettiği cipslerde, ketçap ve mayonez de bulunmaktadır.

  • Gıda Boyaları

Gıdaların olduğundan daha canlı görünmesini sağlayan bu kimyasal masum görünen görüntünün aksine verdiği zararlar ciddi boyutlardadır. Hemen hemen her üründe bulunan bu gıda boyaları özellikle çocuklarda zeka geriliğine ve davranış bozukluğuna sebep olmaktadır. Gıda ürünlerinde başlıca E101, E129, E124, E122, E102, E211, E110, E104 kodları ile yer alan bu kimyasal işlenmiş et ürünü olan sucuk, sosis ve türevlerinde, çikolatalarda, cipslerde ve bisküvilerde bulunmaktadır.

  • Arsenik

Arsenik daha çok pirinç ve pirinç ununda bulunmaktadır. Arsenik doğada organik ve inorganik olarak bulunur. Pirinç yetiştirilme aşamasında iken arseniği topraktan alır. İnorganik olarak alınan arsenik sağlığa oldukça zararlıdır.

  • Aspartam

Özellikle şekerli gıdalarda bulunan bu zararlı madde, normal bir şekerden 180 kat daha tatlıdır. Parkinson ve obezite gibi oldukça ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. Metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo alarak obeziteye yakalanmanıza sebep olmaktadır. E951 Kodu ile hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Marketlerde binlerce üründe bu yapay ve sağlığa ciddi boyutlarda etki eden madde bulunmaktadır.

  • Trans Yağ ( Hidrojenize Yağ)

İnsanların bilinçlenmesi ile trans yağ içeren gıdalardan uzak durdukları için, üreticiler trans yağ yerine ürünlerde hidrojenize yağ olarak ismini değiştirmektedir. Bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Trans yağın ölümle sonuçlanabilecek birçok ciddi hastalığa ön ayak olduğu görülmektedir. Başlıca olarak kötü kolestrole, kalp krizine ve vücudun insülin direncini kırarak diyabete sebep olmaktadır. Özellikle anne adaylarının kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Gebelik döneminde düşük yapmaya, annelerin ise sütünü kesmeye sebep olmaktadır. Kahvaltıda kullandığınız yağlarda, unlu mamüllerinde ve margarinde sıkça kullanılmaktadır.

  • Potasyum Bromat

Potasyum bromat daha çok unlu mamüllerde kullanılmaktadır. Birçok ülkede gıda ürünlerinde kullanımı yasaklanmıştır. Ekmek gibi unlu mamüllerin daha hacimli ve olduğundan beyaz görünmesine sağlamaktadır. Kansere ve davranış bozukluklarına sebep olan oldukça zararlı bir kimyasaldır.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir