REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Zeka Geliştiren Gıdalar Nelerdir?

Zeka Geliştiren Gıdalar Nelerdir?

Doğru zamanda ve doğru yaşta tüketilen besinler zeka gelişimi için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki zeka gelişimi doğduğumuz anın öncesinde, yani anne karnından başlayarak, ölümümüze kadar olan bir süreçten geçiyor. Anne karnında iken, annenin tükettiği gıdalar çocuğun zeka gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Çocuk doğduğu andan itibaren geçen 6 aylık süre sonunda takviye gıdalar ile beslenmeye başlar. Bu sebeple anneler çocuklarına yedirdikleri gıdalarda özellikle dikkat etmelilerdir.

Yaşlanıyor olsak bile beyin hücreleri tükettiğimiz sağlıklı gıdalar sayesinde yenileniyor ve berrak keskin bir zeka yaşınız ne olursa olsun kendini gösteriyor. Yine aynı şekilde dikkat ve konsantrasyon eksikliğine karşı tükettiğimiz gıdalar zeka gelişimimizi etkiyor.

Eğer hızlı düşünüp karar verebilme yetisine sahip olmak istiyorsanız, geniş bir algıya ve güçlü bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız tüketmeniz gereken gıdaları sizler için derledik. Bu gıdalar zihninizde adete bir doping etkisi yaratacak. İşte zeka gelişiminiz için tüketmeniz gereken gıdalar;

  • Balık

Uskumru, somon, lüfer, sardalya, alabalık ve tirsi gibi balıklar tam bir omega3 kaynağıdır. Omega3, beyindeki sinaptik bağların oluşumunu etkiler buda zeka gelişimi için oldukça etkilidir. Ayrıca folik asit yönünden de zengin olan balık kansızlığa iyi gelir.

  • Domates Suyu

Domates suyu içeriğindeki likopen sayesinde beyindeki hücre yenilenmesini sağlar bu durum alzheimer‘a yakalanma riskini azaltır. Hafızayı güçlendirir, algıyı arttırır.

  • Ada Çayı

Ada çayı bitkiler arasında hafıza güçlendirici ve zeka geliştirici özelliği ile ayrı bir yere sahiptir. Bunun yanında ada çayı metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

  • Yağsız Kırmızı Et

Kırmızı etin içeriğindeki magnezyum, demir, çinko A ve B grubu vitaminleri beyin fonksiyonlarının gelişimde dolayısı ile zeka gelişimine oldukça katkısı vardır. Büyüme çağındaki çocukların, yetişkinlerin ve anne adaylarının günlük 100-150 gr. kırmızı et tüketmesi gerekmektedir. ( İmkanınız var ise kesinlikle tüketin ve kırmızı eti tüketirken, yeşilliklerle tüketirseniz emilimi arttırırsınız, etin içerisindeki besinleri daha fazla alırsınız. Süt ürünleri ile birlikte tüketmemeye çalışın.)

  • Ceviz ve Keten Tohumu

Ceviz ve Keten tohumu da oldukça yüksek miktarda omega3 içermektedir. Balığın alternatifi olarak tüketebilirsiniz.

  • Badem, Fıstık, Kabak Çekirdeği ve Susam, Kuruyemişler

Bu gıdaların içerisinde bol miktarda çinko bulunmaktadır. Çinko beyin fonksiyonlarının gelişiminde aktif rol oynar.

  • Yumurta

Yumurta zeka gelişimi ve güçlü hafıza için gerekli olan B12, A, D ve B grubu vitaminlerini içerir. Günde 2 yumurta yemek kesinlikle çok önemlidir. Ayrıca yumurtanın içeriğindeki tirozin maddesi beyin fonksiyonların iletilmesinde rol oynar.

  • Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt ürünleri beyin zarının esnekliğini etkiler. Süt bilgi depolamayı sağlar. Ayrıca zeka gelişimi için gerekli olan faydalı yağları ve A, E, D, K vitaminlerini içerir. Ayrıcı sütün içerisindeki potasyum, magnezyum ve çinko zeka gelişimini arttırır. Okul çağındaki çocukların günde 2 bardak süt içmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Süt içen çocukların, içmeyenlere göre daha zeki ve çevresi ile daha iyi iletişim kurabilen algısı daha açık çocuklar olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.

  • Su

Kesinlikle su deyip geçmeyin bir günde vücut kitle endeksinize göre ihtiyacınız olan suyu tüketmediğiniz takdirde beyin kortizol hormonu salgılamaya başlar. Kortizol hormonu salgılanması demek hafıza gücünüzün azalması demektir. Kortizol salgılanması, adrenalin hormonunun da salgılanmasına sebep olur ve davranışsal bozukluklara, konsantrasyon kaybına sebep olmaktadır. Yetişkin bir bire günde muhakkak 2,5 lt. su tüketmelidir.

Tüm bunların yanında zerdeçal, tam tahıllar, ıspanak, brokoli, kırmızı soğan, yaban mersini, kırmızı ve turuncu sebzeler gibi gıdalar zeka gelişimini, hafıza güçlenmesini ve konsantrasyon sorunu ve dikkatsizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir