REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Demirhindi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Demirhindi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Demirhindinin kökeni, Afrika kıt’asına dayanmaktadır ve mucizevi bir bitkidir. Mucizevi diyoruz çünkü faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Demirhindi Ağacı 20-25 metreye kadar uzayabilen onlarca yıllık bir bitkidir. Meyvesi, keçi boynuzuna benzemektedir. Meyvesinin rengi koyu kahverengidir. Yetişkin bir ağaçtan ortalama 200 kiloya kadar meyve alınabilir. Bu bitkiye Afrika’da kutsal bir bitki gözü ile bakılmaktadır.

Mısırlıların ve Eski Yunan medeniyetlerinin bu gıdayı şifa amaçlı olarak hastalıkların tedavisinde kullandığı tarih kaynaklarında geçmektedir. Günümüzde Hindistan, Sudan, Senegal, Orta Amerika ülkelerinde ticari amaçlı üretimi gerçekleştirilmektedir ve son yıllarda ülkemizde aktarlarda ve bazı semt pazarlarında karşımıza çıkmaktadır. Peki bu mucizevi bitkinin faydaları nelerdir? İçeriğinde hangi etmen maddeler bulunur? Buyurun yazımızda;

Demirhindi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde protein, pektin, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, selenyum, demir, C, A, B, E vitaminleri, mineraller, diyet lifi ve antioksidan bulunmaktadır. Şimdi faydalarından bahsedelim;

 • Bol miktarda antioksidan içerir, kanserle mücadele eder. Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller ve kansere yakalanma riskini azaltır.
 • İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında grip ve nezleyi engeller.
 • Sindirim sistemini güçlendirir ve rahatlatır.
 • Kalp dostudur. Kan şekerini ve basıncını düzenler. Kötü kolestrolü engeller.
 • İçeriğinde bol miktarda B vitamini içerir ve B vitamini sinir sistemine oldukça faydalıdır. Kas gelişimini ve hareketlerinizde ki çevikliği arttırır, reflekslerinizi güçlendirir.
 • Zayıflamaya oldukça yardımcı olur. Yağ depolayan enzimleri, inhibite eder ve tokluk hissi verir, açlığı bastırır.
 • Karaciğere oldukça faydalıdır. Karaciğerin yağlanmasını engeller ve karaciğerdeki toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
 • Kabızlığı giderir.
 • Cildin güzelleşmesini ve saçların gürleşmesine yardımcı olur.
 • Ülser tedavisinde kullanılabilir, çünkü mide asidi dengeleyicisidir.
 • Obezite ve hipertansiyonla mücadele eder.

Demirhindi Meyvesi Nasıl Tüketilmelidir?

Demirhindi meyvesini aktarlarda toz baharat halinde satın alabilirsiniz ve yemeklerinizde sos olarak tüketebilirsiniz. Bunun yanında yapabileceğiniz sağlık kürlerini açıklayalım;

 • Cilt Maskesi Kürü; 

Bu doğal kür cilt lekelerine sivilcelerine iyi gelmektedir. Doğal bir beyazlatıcıdır. Yaz aylarında artan çillerinizi engellemek ister iseniz muhakkak bu kürü uygulayın. Ayrıca cilt lekelerinden dolayı yüzünüzdeki renk farklılığını giderir.

Malzemeler;

-40 gram Demirhindi Meyvesi

-100 mililitre su

-1 çay kaşığı Zerdeçal

-1 çay kaşığı Bal

Hazırlanışı;

Demir hindi meyvesini, 100 mililitre suyun içerisine atın ve kaynatın, kaynattıktan sonra içerisinden meyveleri alın ve 1 çay kaşığı zerdeçal ve bal ekleyerek krem kıvamına getirin. Cildinize maske olarak sürün ve 20 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

 • Karaciğeri Yenileyen Kür;

Bu kür karaciğerdeki yağlanmayı ve toksinleri arındırmak için kullanılabilir. Öyle ki bu kürü düzenli kullandığınızda ve sağlığınıza dikkat ettiğinizde gerçekten karaciğerinizi gençleştirmiş olursunuz.

Malzemeler;

100 gr. Demirhindi

1 lt. Su

Hazırlanışı;

Hazırlaması oldukça basit olan bu kür de yapmanız gereken tek şey 100 gr. demirhindiyi 1 lt. suya ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra güzelce süzün ve sabah uyandığınızda ve akşam uyanmadan önce 1 bardak tüketin.

Her yazımızda tekrar ettiğimiz gibi burada da dikkat etmeniz gereken önemli nokta nasılsa faydalıdır diyerek aşırıya kaçan bir kullanım sergilemeyin

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir