REKLAM
X
Home / Genel / Yeni Salgın Tehlikesi

Yeni Salgın Tehlikesi

Uzmanlar koronavirüsten daha öldürücü ve bulaşıcı olan yeni salgın tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuzu açıkladı. Yapılan açıklamanın detayları yazımızın devamındadır.

REKLAM

Peki bu yeni salgın tehlikesi ile karşı karşıya iken ne yapmalıyız? Bu virüsün belirtileri nelerdir? Hangi ülkelerde görülmeye başladı? Tüm detaylar yazımızda…

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eksperi Doç. Dr. Savaşçı, kuş gribi ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Savaşçı, kuş gribi ile dünyanın ilk olarak 2003 yılında tanıştığını belirtirken, virüsün 14 ülkeye yayıldığını açıkladı.

REKLAM

Savaşçı açıklamalarının devamında, “Burada ilgi edilecek husus; özellikle kümes hayvancılığı ile uğraşanlar bir hayvan ölümü ya da kendilerinde öksürük, ateş, eklem, kas ağrısı gibi grip belirtileri görürlerse mutlaka yetki sahibi yerel mercilere haber vermeleri gerekiyor. Eğer bir şeyleri saklarsalar ne yazık ki yine salgın boyutunda vaka artışları ülkeden ülkeye de yayılarak yine ekstra sıkıntılar yaşayabiliriz” dedi.

yeni salgın tehlikesi

KUŞ GRİBİ DAHA BULAŞICI VE DAHA ÖLDÜRÜCÜ

Doç. Savaşçı, kuş gribinin, korona virüse göre daha öldürücü olduğunu belirterek “Ne yazık ki korona virüse göre daha bulaştırıcı ve daha öldürücü. Vakaların yarısına yakını hayatını kaybedebiliyor. Yüzde 51 ölüm düzeyi sahip. Yayılmaması, bulaşmaması ve yakalanmamamız gerekiyor. Bu konuda özellikle kanatlı hayvan üreticileri, şirketler, ferdi vatandaşlar, çiftçilerimiz çok uyanık olması lazım. En ufak şüpheli durumda mutlaka yerel yetki sahiplerine haber vermesi gerekiyor” dedi.

İNAKTİF AŞIDA 3’ÜNCÜ DOZDA KORUYUCULUK YÜZDE 74’TE KALDI

Dr. Savaşçı, korona virüs aşısıyla ilgili Malezya’da yapılan bir çalışmaya da değinerek “Malezya bizimle ortak aşılar kullandı. Malezya’da yapılan çalışmalar neticesinde özellikle 2 doz BioNTech aşısından sonra 3’üncü doz yapıldığında koruyuculuk düzeyi yüzde 95 üzerinde; ancak inaktif aşı ile aşılananların 3’üncü doz hatırlatma dozundan ileri koruyuculuk düzeyi yüzde 74’te kaldı.

Bizim en büyük sıkıntımız; Avrupa ülkeleri de buna dahil, aşılanma oranları ya düşük kalıyor ya da hatırlatma dozlarını yapmıyorlar. Bunun neticesinde fazlası ülkede yüzde 10-30 düzeyinde vaka artışları var. Hükümetler yine kısmi kapanma, aşı pasaportu, aşı olmayanların sokağa çıkmaması ya da belli yerlere girmemesi yönünde tedbirler alıyor.

Bu dönemde vatandaşlarımızın yapacağı 2 doz aşı yaptıranlar, mutlaka 3’üncü doz aşılarını yaptırsınlar, hem de sağlık çalışanları ya da riskli hasta diye tanımladığımız gruplar 4’üncü doz aşıyı bile yaptırsın. Aşı yaptırmayan kişiler, mRNA aşısı diye tanımladığımız koruyuculuğu yüksek olan aşıyı yaptırmaları iyi olur” ifadelerini kullandı.

REKLAM

AŞILAMA GÜNLÜK 200-300’E DÜŞTÜ

Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye’deki hadiselerin seyrine dair de şunları kaydetti: ”Bizim hadiselerimizde aslında son 2 haftadır düşüş sahip olunan. Poliklinik başvuru, yatan hasta sayıları ve yoğun bakımda kalan sayılarında azalma sahip olunan. Ancak Avrupa’daki artış bizi de endişelendiriyor.

Bizim şu aşamada aslında net olarak diyebileceğimiz şey; bu salgın bundan sonra aşısızların salgını. Bizim kliniklerde gördüğümüz vakalarda yatan hastalarda yüzde 80 düzeyinde, Aşısız sahip olunan yoğun bakımlarda yüzde 90 düzeyinde.

Halkımızın neden aşılarını halen daha yaptırmadığını anlamıyoruz, çözemiyoruz. Bu konuda destek bekliyoruz. Çünkü günlük 500- 600 aşılama yaparken, sayımız şu anda günlük 200-300 oranına düştü. Düşük vaka olsa da aşıya olan ilgiyi devam ettirmek zorundayız.” açıklamalarında bulundu.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.