REKLAM
X
Home / Genel / Tiroidlere İyi Gelen Yiyecekler

Tiroidlere İyi Gelen Yiyecekler

Tirod hastalığı vücudumuzun çalışma sistemini bozup adeta hayatı çekilmez bir hale getiren bir hastalıktır. Tiroid bezleri boynumuzun ortasında 20-30 gram ağırlığında olan bir cisimdir. Vücudun fonksiyonlarını düzenleyen Tiroid Bezi, Ürettiği T3 ve T4 hormonları ile merkezi sinir sistemi, vücut ısısı, üreme ve büyüme sistemleri, yağ ve şeker metabolizmasında etkin rol oynar.

Bu yazımızda Tiroid Hastalığına iyi gelen gıdaları sizler için derledik, buyurun yazımızda;

Sevgili okurlarımız hipertiroid, hipotiroid haşimato, guatr, zehirli guatr gibi tüm tiroid bezi hastalıklarına iyi gelen bir madde vardır. Bu maddenin adı selenyumdur ve biz bu yazımızda sizlere selenyum içeren doğal gıdaları sizler için tespit ettik. Bu gıdaların bazıları oldukça kolay temin edilirken bazıları da oldukça zor temin edilmektedir fakat bazı aktarlarda ve güvenilir sitelerde bu gıdalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İşte tüm tiroid bezi hastalıklarına iyi gelen, içeriğinde selenyum bulunan gıdalar;

REKLAM
  • Brezilya Cevizi

Yetişkin bir insanın hangi tiroid hastalığı olursa olsun sabahları aç karnına yemesi aşağı yukarı bütün vücudunun ihtiyacı olan selenyumu karşılar. Günde sadece 2 adet tüketmeniz sizler için yeterlidir. Ayrıca içinde bulunan faydalı yağlar sayesinde tam bir kalp dostudur. Ayrıca erkeklerde sperm eksikliği sorunu olanlarda rahatlıkla tüketebilir.

Bu bitki Güney Amerika Amazon meyvelerinden birisidir ve bu meyve kolay elde edilen bir meyve değildir bu nedenle kesinlikle aktarlardan toz halinde satın almayın ya da bilinmeyen sitelerinden satın almayın. Biraz pahalı görünse de bu meyvenin ortalama günlük maliyeti sadece 2-3 lira arasındadır.

REKLAM

Peki neden Brezilya Cevizi de diğer cevizler değil diye soracak olursanız cevabı oldukça basit. Normal bir cevizde bulunan selenyum miktarı günlük ihtiyacınızı karşılamakta tamamen yetersiz kalır. 2 ton ceviz ya da fındık 2 adet brezilya cevizinde bulunan selenyum miktarı ile aynıdır.

Örneğin ay çekirdeği de selenyum içermektedir fakat günde 3 kilo ay çekirdeği tüketirseniz günlük selenyum ihtiyacınızı karşılamış olabilirsiniz. Bu durumda zaten alacağınız aşırı kilo tiroid hastalığından çok daha fazla sizleri rahatsız edecektir.

Örneğin istiridye selenyum içermektedir fakat günlük ihtiyacınızı karşılamak için 40 adet istiridye tüketirseniz günlük ihtiyacınızı ancak karşılayabilirsiniz. Bu nedenle Brezilya cevizini tavsiye ediyoruz.

Not; Günde sadece 2 adet tüketin, çünkü bu meyve aşırı tüketilirse selenyum zehirlenmesine neden olur.

  • Öğütülmüş Tere Tohumu ve Dere Otu

Hiç tiroidi çalışmayanlar, hipotiroid sorunu olanlar öğütülmüş tere tohumu tüketebilirsiniz. Her sabah aç karnına bir çay kaşığı kadar tüketmeniz sizlere oldukça iyi gelecektir. Eğer nodülleriniz var ise dere otu tüketebilirsiniz burada hanımların özellikle yaptıkları bir hata var. Sabahları hazırlanan kahvaltılarda domates gibi gıdaların üstüne dere otu koyarak büyük hata etmektedir. Fakat dere otu tedavi amaçlı kahvaltıda değil kahvaltıdan 20 dakika önce tüketilmelidir. Dere otu nodüller için oldukça etkilidir.

  • Maca Kökü

Tiroid bezi hastalıklarında tedavi için çok önemli olan bir diğer madde ise iyottur. İyot özellikle Maca Kökü verilen gıdada bulunmaktadır. Maca Kökü adı verilen bu gıda yüzyılın gıdalarından biridir. Ayrıca Maca kökleri; demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lifler, proteinler, doğal şeker, çinko, B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri içerir.

About Dilara Kal

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.