REKLAM
X
Home / Genel / Şampuandaki Kokamidopropil Nedir? Zararlı Mıdır?

Şampuandaki Kokamidopropil Nedir? Zararlı Mıdır?

Şampuanların etmen maddelerinden biri olan kokamidopropil, İngilizce’de Cocamidopropyl olarak bilinir. Şampuanların yanı sıra sabunlarda,cilt temizleyicilerin de ve deterjanlarda da bulunan bu kimyasal ürün nedir? ve zararları nelerdir? Buyurun yazımızda;

REKLAM

Kokamidopropil Nedir?

Kokamidopropil hindistan cevizi yağından elde edilen bir kimyasaldır ve şampuanlarda %5 ile %17 arasında bulunur. Kokamidopropil şampuanın daha fazla köpürmesini sağlar. Suyun Etkisiz kaldığı yağlı ve kirli saçların temizlenmesine yardımcı olur ve saçın daha yumuşak olmasını sağlar.

Kokamidopropilin Faydaları Nelerdir?

Kokamidopropilin’in etken maddelerinde birkaç grup antiseptik bulunur. Bu antiseptikler mikropları öldürür. Bunun yanında saçların daha yumuşak kalmasını sağlar.

REKLAM

Kokamidopropilin Zararları Nelerdir?

Kokamidopropilin’in yan etkisi hassas ciltlerde tahrişe, kızarıklığa, döküntüye ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bir diğer zararı da yakıcı bir etkisi olduğundan dolayı gözlere zarar vermektedir.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.