REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Günümüzde her 100 kadından 10’u meme kanserine yakalanmaktadır. Maalesef bu oran oldukça yüksek bir orandır. Hızlı bir şekilde yayılan ve çok sık gözlemlenen meme kanserinde bir farkındalık yaratmak adına devlet ve birçok sivil toplum örgütü bildiriler yayımlayarak halkı bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

Bu hastalık kadınlarda çok sık olarak gözlemlense de bilinenin aksine erkeklerde de bu kanser türü çok nadir olsa da gözlemlenmektedir ve çok daha ölümcül sorunlar çıkartabilmektedir.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle birazdan aktaracağımız belirtilerden herhangi biri var ise önlem almak amacı ile en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz.

REKLAM
  • Göğüslerin Büyüklüğünde Değişiklik

Kadınlarda göğüslerin büyümesi lohusalık, adet dönemi, hamilelik gibi dönemlerde gözlemlenmektedir. Bu durumların dışında göğüslerinizin büyüklüğünde gözle görülür şekilde bir farklılık hissediyorsanız bu durumda doktorunuza muayene olmakta fayda vardır.

  • Göğüs Etrafında Kızarıklık

Göğüslerinizin etrafında yanlış sutyen tercihi gibi nedenlerden dolayı kızarıklık ve tahriş olabilir fakat bu durumun dışında göğüslerinizde sürekli geçmeyen bir kızarıklık hissediyorsanız bu durumu ciddiye alarak doktoronuza başvurmakta aceleci davranın.

  • Göğüslerde Sürekli Ağrı

Yanlış sutyen kullanımı, adet dönemi gibi zamanlarda göğüslerinizde ağrı oluşabilmektedir fakat bu sebeplere dayanmayan bir ağrınız var ise doktorunuza görünmekte fayda vardır.

  • Göğüslerde Sert Kitle

Meme kanserinin en belirgin belirtilerinden biri olan sert kitleyi bulma yöntemini şu şekilde aktarabiliriz; Önce hangi göğsünüzü kontrol edecekseniz o taraftaki elinizi başınızın üstüne koyarak diğer eliniz ile göğsünüzü alttan ve yan taraflardan eliniz ile kontrol edin, eğer elinizle sert bir kitle ya da bir yumru hissediyorsanız ivedilikle uzman bir doktora görünmelisiniz. Bu kitle koltuk altı tarafınızda olabilir lütfen kontrol ederken koltuk altı bölgenizi de kontrol ediniz.

  • Göğüs Uçlarında Değişiklik

Göğüslerinizin ucunda şekil olarak bir değişiklik gözlemlendiğiniz de örneğin içeri çökme, aşırı şişme, göğüs ucunda akıntı ve renk değişimi gibi durumlar var ise ivedi bir şekilde doktora görünmelisiniz. Bunun yanında göğüs ucunda egzama, soyulma gibi durumlar gözlemleniyorsa yine de doktorunuza görünmelisiniz.

REKLAM

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Kas ve Kemikleri Güçlendiren Kür

Sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeni ile vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam olarak alamıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.