REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da önceden önlem alabilmek hayati önem taşımaktadır. Vücudunuzu ve hastalıkları ne kadar iyi bilirseniz kendinizi daha iyi hazırlayarak ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştığınızda daha rahat önlem alabilirsiniz.

Bu yazımızda kalbin bazı rahatsızlıklar nedeni ile doğru bir şekilde çalışmamasından dolayı ortaya çıkacak kalp rahatsızlıkları hakkında bilgi vereceğiz. Eğer bu belirtilerden biri ya da birkaçı sizde mevcut ise en yakın zaman da uzman bir kalp doktoruna gitmenizde büyük fayda vardır.

  • El ve Kollarda Geçmeyen( Kronik) Ağrı

Kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıklarının vücudumuzda en çok etkilediği bölgelerden biri el ve kollarımızdır. Kalbimiz kanı damar yolu ile hızlı bir şekilde kol ve el bölgemizden geçirmektedir. Eğer dolaşımın sağlandığı bölgede bir damar rahatsızlığı ve ise bu durumda el ve kol bölgesinde geçmeyen ağrılara sebep olmaktadır.

REKLAM

Ayrıca bilindiği üzere özellikle sol kolunuzda sürekli bir ağrı var ise bu durumu göz ardı etmeden en yakın zamanda bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

REKLAM
  • Öksürme

Öksürme problemi genelde solunuma bağlı akciğer rahatsızlıklarının bir göstergesi olsa da bazı durumlarda ciddi kalp rahatsızlıklarının belirtisi olabilmektedir. Eğer sağlıklı bir akciğerinizin olduğunu düşünüyor olmanıza rağmen sürekli bir öksürük var ise bu durum bir kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Kalbe giden damarların tıkınması ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda akciğerinizde bir tür sıvı birikimi olur ve bu durum sürekli bir öksürüğe neden olur.

  • Mide Rahatsızlıkları

Mide rahatsızlıklarının birçok sebebi olmakla birlikte bu rahatsızlığın bir nedeni de kalbinizde bir sorun olmasından dolayı olabilir. Çünkü kalp rahatsızlıkları mide bulantısı ve iştahsızlığa yol açabilir.

Kalp rahatsızlığı için çok önemli bir belirti olmasa bile mide rahatsızlığınız içinde bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Bu sayede herhangi bir kalp rahatsızlığının erken tanısı için de önlem almış olursunuz.

  • Stres ve Ani Ruh Hali Değişimi

Kalp rahatsızlıklarının birçok belirtisi fiziksel olarak tanımlanmış olsa da bazen bu belirti ruhsal bir sorun olarak da karşımıza çıkabilir. Ruh halinde ani değişimler, panikleme, kalbin normal düzeninden daha hızlı atması gibi durumlar muhtemel bir kalp rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bu nedenle bu durumu göz ardı etmeden uzman bir doktora görünmenizde oldukça fayda vardır.

  • Baygınlık, Baş Dönmesi ve Uyuşukluk

Kendini sık sık tekrar eden baş dönmesi ve baygınlık hali kalp rahatsızlıklarının önemli bir belirtisidir. Uzun süre hareketsiz kalma gibi durumların dışında da sürekli el ve ayaklarınızda bir uyuşma hissediyorsanız bunun sebebi kalp rahatsızlığı olabilir. Çünkü kalbe giden damarlarda bir tıkanma söz konusu ise kan dolaşımı sağlıklı bir şekilde sağlanamaz ve bu durumda vücudunuzda uyuşukluk olabilir.

Değerli okurlarımız yukarıdaki belirtilerin herhangi biri bile ciddi bir kalp rahatsızlığının belirtisi olabileceği gibi vücudunuzda yolunda gitmeyen başka rahatsızlıklarından belirtisi olabilir. Bu nedenle bu belirtilerden herhangi biri sizde var ise lütfen bu durumu göz ardı ederek durumunuzu daha kötü bir hale getirmeyiniz. Kalp krizi geçiren insanların büyük çoğunluğu kendini kalp damar sağlığı olarak oldukça sağlıklı olduğunu düşünen kişiler olduğunu unutmayınız.

Tüm bunların yanında herhangi bir kalp rahatsızlığa sebebiyet vermemek için tütün ve alkol ürünlerinden uzak durun, hareketsiz bir yaşamdan uzak durun, sağlıklı beslenin, kilonuza dikkat edin.

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Kas ve Kemikleri Güçlendiren Kür

Sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeni ile vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam olarak alamıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.