REKLAM
X
Home / Genel / Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu kadın, erkek fark etmeksizin hemen her insanda oluşabilecek bir sorundur. Toplu bir ortama girdiğinizde, aniden bir misafirliğe gittiğinizde kendinizi çok kötü hissettirecek bir durum olan ayak kokusu problemine bugün itibari ile bir son verebilirsiniz. Bu yazımızda ayak kokusuna neden olan durumları ortaya çıkartarak sonrasında bu sorunları ortadan kaldırmak için neler yapabileceğimizi açıklayacağız. Buyurun yazımızda ;

Ayak Kokusu Nedenleri;

  • Çeşitli mantar enfeksiyonları
  • Stres
  • Sentetik, naylon içerikli çoraplar
  • Yetersiz su içmek
  • Şeker hastası olmak
  • Tiroid bezi hastalıkları
  • Sempatik sinir sistemi rahatsızlığı
  • Sürekli kullanılmak zorunda olan ilaçların yan etkisi
  • Ayakların uzun süre havasız kalması
  • Yanlış ayakkabı seçimi(hava almayan kapalı ayakkabılar)

Tüm bunların yanı sıra ne kadar sağlıklı olursanız olun ayak kokusu problemi genetik bir problemde olabilir. Ailenizde anne ya da babanızda ya da bir üst kuşak jenerasyonda ayak kokusu sorunu var ise sizde de ayak kokusu problemi olabilir.

REKLAM

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu genetik bir faktör ile gelmiyor ise yani ayak kokusu problemini birden bire yaşamaya başladıysanız bu durumun araştırılması gerekmektedir. Aniden ortaya çıkan ayak kokusu problemi vücudunuzda ters giden bir durumun sinyalini veriyor olabilir.

REKLAM

Ayaklarımızda 250 binden fazla ter bezi bulunmaktadır. Bu nedenle stres altında iken ya da sıcak bir ortama girdiğinizde ilk olarak ayaklarınız terler. Bu terleme de zamanla kötü ayak kokusuna neden olmaktadır.

Ayaklarınızı sürekli yıkamanıza rağmen yine de kötü koku gitmiyor ise birazdan aktaracağımız yöntem ayak kokusuna son verecektir.

Ayak Kokusuna Son Veren Lavanta Kürü

Lavanta kötü ayak kokusu problemine oldukça iyi gelmektedir. Ayak kokusuna neden olan bakterileri ortadan kaldırarak sağlıklı bir ayak bakımına sahip olursunuz.

Bir leğen ya da ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir kaba ılık su doldurun ve ardından 15 -20 damla kadar lavanta yağı ekleyin. Ilık suda ayaklarınızı maksimum yarım saat kadar bekletin ve bu kürü günde 2 kez olmak üzere birkaç gün boyunca deneyin ve etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

REKLAM

About Dilara Kal

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.