REKLAM
X
Home / Kadın Hastalıkları / Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık(over) kanseri, kadınların yakalandığı kanser hastalıklarında en sık görülenidir. Yapılan araştırmalarda her 1000 kadından 10 ile 20 arasında yumurtalık kanseri gelişim göstermektedir. Tedavisi oldukça zor olan yumurtalık kanserinde, diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Her yaş aralığında görülebileceği gibi genellikle menopoz sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Bu yazımızda yumurtalık kanseri belirtileri ve nedenlerini açıklayacağız.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Sindirim ve Boşaltım Sistemi Bozuklukları

Normalde olmadığı kadar sık sık idrara çıkma durumu yaşıyor iseniz yada sürekli kabızlık sorunu yaşıyorsanız yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Ayrıca sürekli gaz sıkışması, gaz oluşumu gibi problemler yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

REKLAM
  • Beslenme Bozuklukları

Son zamanlarda iştahsızlık, halsizlik, yemek kokusunun rahatsız etmesi, yemek yerken mide bulunması gibi durumlarla karşılaşıyorsanız kanser belirtisi olabilir.

  • Karın ve Mide Şişkinliği

Karın bölgesindeki şişkinlik yumurtalık kanserinin en belirgin özelliğidir. Bu nedenle ani şekilde karın bölgenizde bir şişkinlik oluştu ise muhakkak doktora görünün. Ayrıca karın bölgesinde ağrı hissediyorsanız yumurtalık kanseri belirtisi olabilir.

REKLAM
  • Ani Kilo Kaybı

Neredeyse tüm kanser türlerinde olduğu gibi, yumurtalık kanserinde de ani kilo kaybı ortaya çıkmaktadır. Normal kilonuzda ani şekilde bir düşüş yaşıyorsanız kesinlikle doktora görünmelisiniz.

Sevgili okurlarımız yukarıdaki belirtilerin herhangi biri net olarak yumurtalık kanseri olduğunuzu göstermez lakin her belirti başka bir hastalığın nedeni olabilir. Bu nedenle kesin belirtileri hemen ortaya çıkmayan, erken teşhisi oldukça zor olan yumurtalık kanserinin önüne geçebilmek için düzenli şekilde muayene olmalısınız, yukarıdaki belirtilerde herhangi biri var ise önlem olarak bir doktora görünmelisiniz.

Yumurtalık Kanseri Nedenleri Nelerdir?

  • Sürekli doğum kontrol hapı kullanımı
  • Aşırı ve sürekli alkol ve sigara tüketimi
  • GDO’lu gıdaların tüketilmesi
  • Sağlıksız ve kalitesiz yaşam biçimi
  • Çeşitli doğum ilaçları
  • Genetik faktörler ( ailede başka bir bireyde bulunması)

UNUTMAYIN!!!

REKLAM

“Erken teşhis hayat kurtarır.”

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Aslanpençesi Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aslanpençesi otu ülkemizde ılıman iklimin görüldüğü her yerde yetişmektedir. Nemi ve suyu seven bu bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.