REKLAM
X
Home / Kadın Hastalıkları / Yüksek Östrojen Hormonu Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Yüksek Östrojen Hormonu Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Halk arasında kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu normal seviyelerin üzerinde olması durumunda bazı hastalıklara sebep olmaktadır. Östrojen hormonunun yüksek seviyelerde olması sonucunda bel basen bölgelerinde aşırı yağlanma, göğüslerde büyüme ve ağrı, ödem, kramp gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Yüksek Östrojen Hormonu Belirtileri Nelerdir?

  • Bel ve Basen Bölgelerinde Yağlanma

Bölgesel yağlanmanın sebeplerinden birisi de yüksek östrojen seviyesidir. Vücudunuzun genelinde değilde özellikle bel ve basen bölgelerinde yağlanma meydana geliyorsa yüksek östrojen hormonu belirtisidir.

  • Ödem ve Şişkinlik

El, ayak ve eklem bölgelerinizde sürekli şişkinlik ve ödem oluşumu var ise bunun sebeplerinden birisi yüksek östrojen seviyesi olabilir. Ödem ve şişkinlik, östrojen seviyenize bağlı olarak oluşmasa bile muhakkak uzman bir doktora gitmelisiniz.

REKLAM
  • Kramplar

Sürekli kramp ve kasılma gibi şikayetleriniz var ise bunun sebebi östrojen hormonu fazlalığından dolayı olabilir.

  • Göğüslerde Ağrı ve Büyük Göğüsler

Her ne kadar estetik olarak iri göğüsler hoş gözükse de sağlık açısından baktığımız zaman vücudunuza oranla iri göğüslere sahip iseniz ve sürekli göğüslerinizde ağrı var ise bunun nedeni yüksek östrojen seviyesinden dolayı olabilir.

  • Boğazda Şişme ve Acı Hissi

Yüksek östrojen seviyesi, tiroitleri etkileyerek boğazınızın şişmesine ve acımasına neden olmaktadır. Ayrıca tiroit bezlerinin dengeli çalışmasını engelleyerek vücudunuzun dengesini bozabilir, kilo almanıza ve kilo vermekte oldukça zorlanmanıza neden olabilir. Eğer böyle bir durumunuz var ise en yakın zamanda uzman bir doktora görünmelisiniz.

  • Psikolojik Etkenler

Sürekli değişen bir ruh haline sahip iseniz, oldukça basit olaylarda bile aşırı tepki veriyor iseniz bunun nedenlerinden biriside yüksek östrojen hormonu seviyesinden olabilir.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerin herhangi biri farklı sebeplerden dolayı olabilir fakat bu belirtiler yaşam kalitenizi düşürecek kadar sizi zorluyor ise doktora gitmenizi kesinlikle önermekteyiz.

Östrojen Hormonu Nasıl Dengelenir?

Östrojen hormonunu medikal bir tedavi görmeden dengelemenin en etkili ve kesin yolu spor yapmaktır. Bunun yanı sıra yüksek kalorili gıdalardan, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durun. Şikayetlerinizde azalma görülmüyor ise tıbbi tedavi için doktora görünün.

Günün Sözü: Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.

REKLAM

Mustafa Kemal ATATÜRK

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Aslanpençesi Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aslanpençesi otu ülkemizde ılıman iklimin görüldüğü her yerde yetişmektedir. Nemi ve suyu seven bu bitki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.