REKLAM
X
Home / Genel / Yeni Kısıtlamalar Mı Geliyor?

Yeni Kısıtlamalar Mı Geliyor?

Ülke olarak geride bıraktığımız Kurban Bayramı ardından Covid-19 vakaları da bir artış gösterdi. Buna ek olarak hâlâ aşı olmayan vatandaşlar ve virüsün delta versiyonunun da gösterdiği etki, yükselme hızında bir unsur oldu. Bu bakımdan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz buna yönelik konuşma yaptı. Burada hızla çoğalacağını ve rakamın artacağını; Ağustos ayının sıkıntılı görüldüğünü söyledi. Bulaştırmayı kıracak önlemlerin alınmasının da zorunlu olduğunu belirtti. İşte o haberimiz…

Covid-19 yine her gün 20 bin vaka sayısını geçmeye başladı. Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemi ile mücadelede aşının önemine dikkat çekmişti. Bu kapsamda vatandaşları da aşı olmaya çağırmıştı.

REKLAM

Bununla birlikte henüz aşı olmayan insan sayısının çok yüksek olması ve Delta varyantının da etkisi ile Koronavirüs pozitiflik değerleri bakımından yükselmesine neden oldu. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan ve Ayrıca İstanbul Üniversite’sinde Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Dalı Üyesi olan Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz, pandemiye dair açıklama yaptı.

Bulaşmayı Engelleyecek Oranda Aşılama Bulunmuyor

Pandemiye yönelik konuşma gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yaptığı açıklamada virüsün yayılmasına engel olacak seviyede aşılama bulunmadığı söyledi. 

REKLAM

Maskelerin henüz çıkartılmaması gerektiği ve kalabalıktan uzak durulmasının şart olduğunu söyleyerek, açık havada da yoğun kalabalıklardan uzaklaşılması gerektiğini söyledi. Özellikle aşı olunmamışsa uzak durulması gerektiğini, tehlikeli bir dönem olduğunu dile getirdi. Delta varyantının aşırı derecede bulaşıcı olduğuna işaret ederek; Eylül ve Ekim aylarından ziyade Ağustos için endişeli olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Yavuz, Eylül ve Ekim aylarına kadar aşılama oranının yükseleceğini tahmin ettiğini de cümlelerine ekledi.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

REKLAM Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir