REKLAM
X
Home / Genel / Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir?

Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir?

İlaçlar sağlığımız için bazı durumlarda çok gerekli olsa da bazı ilaçlar artık eskisi gibi masun değil. Özellikle yeterli araştırma yapmadan üretilen ilaçlar faydadan çok zarar vermektedir. Yazımızda belirttiğimiz bu ürünlere dikkat etmenizi ve hemen çöpe atmanızı tavsiye ediyoruz.

Hindistan’dan ithal edilen bazı öksürük şuruplarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından zararlı olduğu ve yasaklandığı bir madde yer alıyor. Tip dilinde Dekstrometorfan adıyla geçen bu madde zararlı etkilere sahip. Örgütün yayımladığı uyarıya göre bu zararlı etki hakkında tam olarak bilgi verilmedi ancak toplatılması gerektiği söylenmiştir. Advers etki olarak belirtilen bu uyarıda özellikle bazı öksürük şurupları yer alıyor.

İşte Bu Zararlı Maddeleri İçeren Bazı İlaçlar

Dekstrometorfan içeren ilaçlar; -ACTIDEM (Şurup) -BENAFED (Şurup) -BENICAL (Şurup) -BENICAL COLD (Lak Tablet) -BRONKAR-A (Şurup) -DEFEKS (Şurup) -DEKSAN (Şurup) -DORFAN (Şurup) -METORFAN (Draje)

REKLAM

İşte bu ilaçlara dikkat edin. Eğer bu ilaçlar evinizde bulunuyorsa derhal çöpe atın. Çocukları ile birlikte büyüklerin de tüketmemesi hakkında uyarılar yapılmıştır.

Uyarıyı alan sağlık bakanlığı 81 ile uyarı göndererek bu ilaçları derhal acil koduyla toplattırmıştır. Ancak erken olarak evinizde aldıysanız hızlı bir şekilde yok edin.

Bu öksürüp şurupları ile birlikte Dekstrometorfan içeren ilaçlara dikkat etmek gerekir. İlaçları kullanmadan önce mutlaka içindekiler kısmına göz atın. Eğer bu madde yer alıyorsa o ilacı tüketmemenizi öneriyoruz. Derhal doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

REKLAM

Ülke içindeki bütün ecza odaları da bu konu için eczanelere bilgide bulunuldu ve ilaçlar kaldırıldı. Ancak uyarıdan önce bir çok ilaç satıldı ve insanlarımızın evinde bulunuyor. Yazımızı okuyup paylaşarak komşu ve akrabalarınızı uyarmanızı tavsiye ediyoruz.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

REKLAM Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir