REKLAM
X
Home / Genel / Uzatmalı covid salgınında şok açıklama: Kimlerde meydana geliyor, ne kadar yaygın bir halde ve belirtileri nelerdir?

Uzatmalı covid salgınında şok açıklama: Kimlerde meydana geliyor, ne kadar yaygın bir halde ve belirtileri nelerdir?

Korona virüs salgınına yakalanmış binlerce kişi hastalıkları ağır bir şekilde atlatmıyor. Kısa süre içerisinde iyileşmeleri dikkatleri çekiyor. Fakat bu hastalıkları ağır geçirmeyen kişilerde dahi iyileşmelerinin ardından uzun süre sonra sorun yaşayan vatandaşların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu olgu ile beraber uzatmalı korona virüs olarak adlandırılması dikkatleri çekiyor. 

Birçok ülkede salgından ötürü alınan kısıtlamaların kaldırılması ardından hala herkes tam aşı olmadığı için uzatmalı korona virüs sorunları ile birçok kişinin yüz yüze olacağı endişeleri yer almaya devam ediyor.

REKLAM

Belirtileri açıklandı…

İngiltere sağlık çalışanları için yönelik yer alan kılavuz içerisinde ağır ya da hafif olması fark etmeden korona virüs semptomları enfeksiyon ile başlamasının ardından 12 hafta boyunca dahi devam ediyor olması ve başka bir sebep olmamasına rağmen uzatmalı korona virüs tanıları koyulabiliyor.

Belirtiler ise;1. Halsizlik, 2. aşırı yorgunluk, 3. nefes darlığı, çarpıntı, göğüste ağrı ve sıkışma, 4. hafıza ve konsantrasyon sorunu (“beyin bulanıklığı”)5. tat ve koku duyusunda değişme 6. eklem ağrısı olarak açıklandı. 

REKLAM

100 organ sistemi üzerinde etkili olan 200 farklı semptomolması da açıklandı. Bunlar arasında;1. halüsinasyon, 2. uykusuzluk (insomnia),3. işitme ve görme duyularında değişme,  4. kısa dönemli hafıza kaybı 5. konuşma ve dil becerileriyle ilgili sorunlar 6. mide ve bağırsak sorunları, 7. idrar torbası sorunları,8. bazı kadınların periyod düzeninde değişme  9. cilt sorunları olarak dikkatleri çekiyor. 

Neden olan ana faktörler araştırılıyor olsa bile konu hakkında hala net bir açıklama gelmedi. Bunun ana nedenleri hala tam olarak bulunamıyor. Ama temel bir inceleme yapılacak olduğu zaman bazı insanların korona virüs salgın süreçlerine karşı bağışıklık sistemlerinin aşırı çalışmasından ötürü sadece virüs ile değil dokulara karşı da saldırıya geçmiş olması ihtimaller arasında yer alıyor. Virüse karşı güçlü olarak yer alan bağışıklık tepkisi vere kişilerde de bu durum meydana gelebilir. 

Virüs hücrelere karşı saldırarak tahrip etmesinden dolayı da beyinlerde bulanıklık ve tat ile koku alma duyularının kaybı gibi semptomlara yol açması dikkatleri çekiyor. Bir yandan da damarların virüsten ötürü tahrip olması da kalp, akciğer ve beyin ile ilgili olan sorunlara neden olabilecek. 

Teorilerden bir tanesi olarak da virüs kalıntılarının bedende kalmaya devam etmesinden ötürü bir süre sonra yeniden aktif hale gelmesi gibi durumlar yer alabilir. Halk arasında uçuk olarak ya da öpüşme hastalı olarak bilinen hastalıklara da yol açan epsteinbarr virüsü gibi başka virüslerde de benzer durumlar ile meydana gelebilir. Fakat bu durum korona virüs süreçlerinde meydana gelebilecek olduğuna dair daha net olan veriler yer almıyor. Farklı isimlerde farklı sorunların ortaya çıkması konusunda etkisi olan durumlardan söz edilebilir. 

Uzatmalı korona virüs kimlerde görülür?

Uzatmalı korona virüs kimlerde görülür sorusuna net bir cevap vermek pek de kolay olmayacaktır. Şu an doktorlar daha net bir tanı şeklinde kayda geçirme durumlarına yeni başladı demek bile doğru olacaktır. Fakat birçok araştırma sırasında bu olasılıkların yaş ile beraber daha çok artış gösterdiğini ve kadınlar arasında iki kat daha fazla olduğuna dair dikkatleri çekiyor.

REKLAM

Uzatmalı korona virüs semptomları karşısında hastalıkları daha ağır geçiren ya da hastanelerde tedavi içerisinde olanlarda yaygın olarak meydana gelecek. Konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalara bakılacak olduğu zaman kayıtlarda inceleme yapan Londra Kings College üniversitesi vardığı sonuçlara bakılacak olduğu zaman hastalıklara yakalanmış olan 20li yaşlarda olan kişilerin ortalama olarak yüzde 1 ila 2si, 60lı yaşlarda olanların da yüzde 5lik kadarlık kısmı bu durum ile yüz yüze oluyor.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir