REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / Trüf mantarı nedir? Faydaları nelerdir?

Trüf mantarı nedir? Faydaları nelerdir?

Trüf mantarı dünya üzerinde 70’ e yakın çeşidi bulunan üretimi ve toplanması oldukça zor olan dünyanın en kıymetli mantar türüdür.  Ülkemizde Elazığ, Şanlıurfa, Karaman, Malatya, Sivas ve son yıllarda Akdeniz bölgesinde yetiştirilmeye başlanan oldukça ender görülen bir mantar çeşididir. Lezzeti ile Fransız mutfağın ön önemli besinlerinden birisidir. Trüf mantarı meşe ormanlarının içerisinde meşe köklerinde toprağın 5-20 cm altında üreyen bir mantar çeşididir. Toplanmasında Lagotta Romagnolo cinsi eğitimli köpekler kullanılır.

Halk arasında Kara Elmas olarak da adlandırılan bu mantar çeşidi protein değeri bakımından etten bile daha zengindir. Yurt dışında ‘’Tanrı ve Kralların Yiyeceği’’ olarak adlandırılır.

Ülkemizin yanı sıra Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerde ciddi bir geçim kaynağı olarak trüf mantarı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu mantar çeşidi zaman zaman açık arttırma ile satılır ve kilosu 2 bin euroyu bulabilir. Ülkemizde tam olarak tesisleştirilmiş bir yapıda bulunmadığı  için tarım ile ilgilenen girişimciler için iyi bir gelir kapısı olabilir. Peki bu mantarı bu kadar değerli kılan nedir? faydaları nedir?  Buyurun yazımızda;

REKLAM

Trüf Mantarı Besin Değerleri;

100 g. Trüf Mantarı

Kolestrol : 0 mg.

Sodyum:  35 mg

Potasyum: 754 mg

Karbonhidrat:73 gr

Diyet Lifi 70 gr

Kalori: 284 kcal

REKLAM

Protein 9 g

Trüf Mantarı Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı cinsel gücü arttıran doğal bir afrodizyaktır. Lezzetinin yanı sıra kolestrol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte omur iliği gibi hayati bir organın güçlendirilip tedavi edilmesinde ilaç olarak kullanılmaktadır.

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan Trüf Mantarı fiyatı nedeni ile maalesef herkesin mutfağına girememektedir. Bu mantardan elde edilen yağ daha makul fiyatlarda satılmaktadır. Bu yağ yemeklerde ve salatada değerlendirilebilir.

 

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Çekirdek Tüketmeniz İçin 5 Neden

Bilinenlerin aksine Ay çekirdeği cildi yağlandıran, kalp krizi riskini arttıran bir besin maddesi değildir. Ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir