REKLAM
X
Home / Genel / Tırnağına bak hastalığı anla!

Tırnağına bak hastalığı anla!

Hastalıklar vücutta önceden sinyali verirken, tırnaklarda da kendini belli edebiliyor. Kimi zaman renk değişikliği kimi zaman yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan bu durum hastalıkları önceden haber veriyor. Uzmanlar, bu sinyalleri ve işaret ettiği hastalıkları şöyle sıralıyor…

SARARMIŞ TIRNAKLAR:

Bu renk bazı akciğer sorunları, sinüzit veya solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olabilir.

ONİKOLİZ:

REKLAM

Onikoliz tırnağın tırnak yatağından ayrılmasıdır. Bunun nedeni bir travma veya siğiller olabilir. Bu sorunun başka bir nedeni hipertiroiddir.

PÜRTÜKLER:

Bunlar tırnağın tamamını etkileyen çöküntülerdir. Birden fazla çizgi oluştururlar. Bunların kaynağı tırnaktaki yaralanmalar veya ciddi bir yetersiz beslenme, kalsiyum, çinko eksikliği, diyabet veya sedef hastalığı ile ilişkili sorunlar olabilir.

MUEHRCKE ÇİZGİLERİ:

Bunlar çapraz bir şekilde oluşan beyaz çizgilerdir. Bunlar özellikle albümin düzeyleri düşük olduğu zaman ortaya çıkar. Ayrıca bunların başlıca nedeni yetersiz beslenme veya kemoterapidir.

KOPUK BİÇİMLİ KANAMA:

Birisi bu soruna sahip olduğunda tırnakların altında kırmızı çizgiler görebilirsiniz. Çoğu zaman bunlar endokardit, önemli bir travma veya sedef hastalığı kaynaklıdır. Diğer durumlarda C vitamini eksikliği de kanamalara neden olabilir.

RENKTE DEĞİŞİKLİK:

Demir eksikliği söz konusu olduğunda, tırnak yatağı oldukça solgun bir renk alacaktır. Siroz ile ilişkili bir sorun söz konusu olduğunda, tırnak beyaza dönüşebilir.

REKLAM

KAHVERENGİ TIRNAKLAR:

Bu durum, tırnağın iki renk olması durumunda görülür. Lunulanın uzak kısmı kahverengi bir renge bürünür. Karaciğer sorunu yaşadığınızda tırnaklarınızda iki renk görülebilir. Tırnak büyümesine en yakın beyaz olacağı için tırnağınız iki farklı tona sahiptir.

REKLAM

KAŞIK TIRNAK:

Tırnak şişmek yerine çöker ve tırnaklar oldukça yumuşar. Bunun nedeni doğrudan petrolden gelen çözücü maddelere dokunmakla ilişkilidir.
Diğer nedeni ise demir eksikliği olabilir. Bu durumda ferritin seviyelerini kontrol ettirin.

BEYAZLAŞMIŞ TIRNAKLAR:

Bu tırnakların ya tamamen, ya da bazı kısımlarda beyaza dönüştüğü bir sorundur. Bu beyaz çizgilere veya noktalara neden olabilir. Bu aynı zamanda tüm tırnaklarda aynı anda veya tırnakların sadece bir kısmında ortaya çıkabilir. Küçük-büyük herkeste görülebilir. Bunların klinik açıdan bir önemi yoktur ve bu, çinko açısından zengin yiyecekler yiyerek çözülebilen geçici bir sorundur.

About Dilara Kal

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir