REKLAM
X
Home / Genel / Taze Yiyecek Nasıl Anlaşılır?

Taze Yiyecek Nasıl Anlaşılır?

Taze yiyecek anlamanın yolları nelerdir? sorusuna cevap verelim. Detaylar yazımızın devamındadır.

Bir markete gittiğimizde, sunulan ürün çeşitliliği içinde kaybolabiliriz. Yumurtalar tek başına bir düzine farklı üretici tarafından sunulabilir. Bazı ürünlerin tazeliğini ve kalitesini marketteyken değerlendirebiliriz, bazıları ise ancak eve geldikten sonra kontrol edilebilir.

Taze ve faydalı yiyecekler satın almanıza yardımcı olabilecek püf noktalarını bir araya getirdik.

REKLAM

Taze Yiyecek Anlamanın Yolları

Yumurtanın sarısı ortada ise yumurta tazedir.

Bir yumurtayı kırdığınızda, sarısına bakın. Ortada yer alıyorsa ve çevresinde şeffaf bir beyaz halka varsa bu yumurta taze demektir. Ayrıca, sarının kendisi hacimli olmalıdır. Düz ise yemeyin. Beyazın net sınırları yoksa ve yumurta yayılırsa, bu yumurtanın bozulduğunu gösterir.

Bir yumurtanın kalitesini anlamanın başka bir yolu: çiğ bir yumurtayı (hala kabuğunda) suya koyun. Dipte kalıyorsa tüketmekte fayda var. Bir tarafı yukarı çıkarsa, yumurta o kadar taze değil ama yine de yenilebilir demektir. Su yüzeyine çıkarsa, atmanız gerekir.

Balık sıkı olmalıdır.

Her zaman taze balığın dokusunu kontrol edin. Parmağınızla balığa bastırın. Et eski şekline dönmeli, pullar sağlam ve sıkı olmalıdır. Ayrıca balığın gözlerinin içine baktığınızdan emin olun: beyaz bir tabakadan arındırılmış olmalı ve gözünde göçük olmamalıdır.

REKLAM

Tavuğun etrafında sıvı olmamalıdır.

Tavuk seçerken etraflarında fazla sıvı olmayan parçaları tercih edin. Dondurulmuş bir tavuğu dondurucudan çıkardığınızda ve sanki tavuk donmuş bir su birikintisinin içinde yatıyormuş gibi ürünün çevresinde çok fazla buz varsa, bu eti yemek güvenli değildir. Ayrıca, derisi çok kırmızı olan tavuklardan kaçındığınızdan emin olun.

Soğan kabuğunun ilk katının altında leke olmamalıdır.

Olgunlaşmış sarı limonları seçmek daha iyidir.

Bir limonun olgunluğunu gözle belirlemek kolaydır. Kabuğunun zengin sarı rengi ve pürüzsüzlüğü, meyvenin olgun olduğunu anlayabileceğiniz işaretlerdir. Soluk sarı bir renk ve yeşilimsi bir renk tonu, limonu satın almamanız gerektiği anlamına gelir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir