REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Covid-19 / Sputnik V aşısı da sisteme dahil edilecek! İki hafta içerisinde her şey için uygulamalar başlayacak…

Sputnik V aşısı da sisteme dahil edilecek! İki hafta içerisinde her şey için uygulamalar başlayacak…

Ülkemizde korona virüs salgın süreçlerine karşı devam edilen aşılama çalışmaları sırasında Sivonac ile BioNtech aşılarının hemen ardından Rusya tarafından üretilen Sputnik V aşıları da devreye girecek olduğuna dair açıklamalar geliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı yaptığı açıklama sırasında iki hafta içerisinde bu aşının da uygulamaya geçecek olduğu aktarıldı. Açıklaması sırasında; “Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97” ifadelerine yer verdi.

REKLAM

Korona virüs salgın süreçleri ile mücadele çalışmaları sırasında aşılama dönemi için hızlar artarken Çin ile Almanya aşılarının ardından Rus aşıları da devreye girecek olduğu açıklandı. Konu ile ilgili olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, Sputnik V adındaki aşı için ilk partisinin ülkemize geldiğini belirterek açıklamalarda bulundu. Bu anlarda;  “Pazartesi günü ülkemize giriş yapan aşı Sputnik V aşısıydı. Hem aşı çeşitliliği hem de aşı miktarı anlamında hiçbir sıkıntımız yok şu anda. Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97 oranında. ‘Adenovirüs’ dediğimiz ayrı bir mekanizma ile bağışıklık oluşturuyor. İncelemeler 10-15 sürüyor. Aşı bu hafta geldiği için 2 hafta içinde Sputnik aşısı uygulamaya girmiş olacak”

Antikor oluşturma oranları çok yüksek…

REKLAM

Antikor oluşturma oranı ile ilgili Dr. Savaşçı açıklaması sırasında;  “Bütün veriler de antikor oluşturma oranının yüzde 97 olduğunu ortaya koydu. Bu aşının mekanizmasında ‘postacı’ olarak bizim bildiğimiz bir virüs, adenovirüs kullanılıyor. Burada farklı mekanizmalar ile vücutta antikor oluşturmayı tetikleyici oluşumlar kullanılıyor. Bu teknoloji de önceden uygulanmış ayrı bir teknoloji. İçinde virüs olması sakın halkımızı korkutmasın, sadece bunu taşıyıcı olarak kullanıyor. Bu mekanizmanın kişiyi hastalandırması mümkün değil. Etkinliğinin yüksek olması sevindirici. İki dozda da farklı adenovirüs tiplerinin kullanılması ekstradan antikor yoğunluğunun yüksek oranda oluşmasına neden oluyor. Ben de BioNTech aşısı gönüllüsü olarak 3’üncü aşımı Sputnik aşısı yönünde kullanmayı talep edeceğim uygun görülürse” ifadelerine yer verdi.

Ağrı kesici uyarısı ile ilgili olarak da; “Bu alerjisi olanlar gönül rahatlığı ile aşı yaptırabilir. Gebeler gebeliğin ilk 3 ayından sonra emziren anneler gönül rahatlığı ile yine bu aşılarımızı yaptırabilirler. Halkımız güvenerek aşısını yaptırsın. Aşı yaptırdıktan sonra banyo yapmalarında bir sakınca yok. Ağrı kesici çok miktarda almadıkları sürece olumsuz bir etkisi olmaz; ama çok abartmamak lazım çünkü antikor oluşumunu olumsuz etkileyebilir. İlk 3 günde ağrı kesici alınmaması önemli. Çok şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı varsa tabi ki eziyet çekmesinler; alabilirler, miktarı abartılı şekilde almasınlar. Aşılar; mide bulantısı, kol, kas ağrısı yapabilir, hafif grip belirtileri yapabilir. Burada da dikkat edilecek husus; aşı yaptırdıktan sonra herkes kendi doktoru gibi tedbirli davransın.” Sözleri ile konu hassasiyetini aktardı.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir