REKLAM
X
Home / Genel / Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında

Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında

Sokağa çıkma yasağı hakkında İç İşleri Bakanlığından açıklama geldi. Detaylar yazımızın devamındadır.

Dünya ve Türkiye genelinde koronavirüse bağlı olarak ölüm oranlarındaki artış devam ediyor. Bu duruma engel olabilme adın dünya ve Türkiye genelinde çeşitli kısıtlamalardan bahsedilmeye başlandı.

Kritik seviyelere gelen koronavirüs vakalarından dolayı çeşitli tedbir ve yasakların tekrar geri gelmesi gündemi meşgul ediyor. Yasakların tekrar uygulanıp uygulanmayacağı hakkında çeşitli görüşler ortaya atılırken Bilim Kurulu bir kez daha Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

REKLAM

Kritik konuların ele alındığı toplantı sonrası son dakika açıklaması geldi. Bakan Koca vakalar, aşılama ve korona virüs tedavisiyle ilgili yeni kararı duyurdu. İşte madde madde gelişmeler.

  • Son 24 saatte yapılan 364 bin 351 testte 27 bin 592 vaka tespit edildi. 175 kişi hayatını kaybederken, 28 bin 285 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.
  • 18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerinde 1’inci doz Türkiye ortalaması yüzde 90,41, 2’nci doz ortalaması yüzde 80,86 olarak ölçüldü. Ayrıca, 1’inci dozda 56 milyon 119 bin 518, 2’nci dozda 50 milyon 192 bin 722 ve 3’üncü dozda 12 milyon 11 bin 532 olmak üzere toplam 119 milyon 726 bin 75 aşı uygulandı.
  • En az 2 doz aşı olan kişi sayısının en yüksek olduğu iller; Ordu, Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Burdur olurken, 2 doz aşı yapılan kişi sayısının en az olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt oldu.

MÜCADELE, SALGIN KADAR TARTIŞILMAZ KESİNLİKTE OLMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Salgın sürecinin tahmin edilenden çok daha fazla sürmesi beklentileri kırdı, motivasyonu azalttı. Fakat yüksek vaka sayıları ve vefatlarla, gerçek her gün tekrar tekrar karşımızda. Kovid- 19’u yok sayamayız. Mücadele, tıpkı salgının varlığı kadar tartışılmaz bir kesinlikte olmalı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Açıklama sonrası önemli bir karar verildi.

İşte Bakan Koca’nın açıklamaları:

Sağlık çalışanlarından 2 doz inaktif aşı olmuş ve hatırlatma dozunu mRNA veya inaktif aşı olanlar bir hatırlatma dozu aşısı daha isteğe bağlı olarak olabileceklerdir. Günlük vaka sayılarındaki durağan hal devam ediyor. Tedbirlerde hassasiyet gösterilmesi ile vaka sayılarında düşüş sağlayabileceğimiz belirginleşmiştir.

Bu düşüşü kalıcı hale getirecek olan yüksek oranda aşılanmadır. Vakti gelen tüm vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamaları tavsiye edilmektedir. Salgın yönetiminde kullanılan tedaviler yeniden değerlendirilmiştir. Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı.

Bakanlığımızın kendi topladığı veriler bilim kurulumuzda görüşülmüş, söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca, kendi verilerimiz de hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür. Favipiravir, çeşitli çalışmalarda virüse karşı etkin olduğu düşünülerek farklı ülkelerde özellikle ayaktan hastalarda ve belli hasta gruplarında kullanılmıştır.

REKLAM

Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre, daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verebilecektir.

Salgın kontrolünde yeni devreye giren ilaçların kullanımı için de değerlendirmeler yapılmıştır. Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında “Molnupiravir” etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır.

Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir. Favipiravir ve Molnupiravir ’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir.

Sokağa çıkma yasağı

Adalet Bakanlığımıza iletilmek üzere cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar tanımlanmıştır. Öte yandan koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayılarının artışa geçtiği Avrupa ülkelerinde, sokağa çıkma yasağı geri döndü.

Belçika’da günlük ortalama vaka sayısı 16 bini geçerken, 20 Kasım itibarıyla açık havada ve kapalı mekanların bir kısmında kaldırılan maske takma zorunluluğu, kaç kişinin bulunduğuna bakılmaksızın geri getirildi. Ayrıca maske zorunluluğu 12 yaş yerine 10 yaş üstü herkes için uygulanmaya başlandı.

Almanya’da en yoğun vaka sayısının bulunduğu Bavyera eyaletinde çeşitli tedbirler alındı.24 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan tedbirlere göre, en fazla 2 haneden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bu sayıya 12 yaşın altındaki çocuklar ve aşı olanlar dahil edilmeyecek. Böylece aşı olmayanlara yönelik temas kısıtlaması uygulanacak. Tüm barlar ve diskotekler 3 hafta kapalı tutulurken, restoranlar saat 22.00’den sonra kapatılacak ve Noel pazarları bu yıl kurulmayacak.

Avusturya’da 20 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması dün başladı. Dördüncü dalganın etkili olduğu ülkede, günlük vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle aşılı ya da aşısız fark etmeksizin herkes kısıtlamalara tabi tutuluyor. Son haftalarda günlük vakaların ortalama 10 binlere çıktığı İtalya’da, vakaların yoğun olduğu kuzeydeki Alto Adige Özerk Bölgesi’nde tedbirler sıkılaştırılacak.

ANSA ajansının haberine göre, salgının bu yeni dalgasını durdurmak için bölgedeki tüm diskotek, dans salonları yeniden kapanacak, açık havada maske takma zorunluluğu getirilecek. Ayrıca toplu taşımada “FFp2” model maske şartı olacak. Yunanistan’da vaka sayılarındaki artışı engellemek ve aşıya teşvik amacıyla aşı olmayan erişkinlerin lokanta ve kafeteryaların kapalı bölümlerinin yanı sıra sinema, tiyatro, müze, spor salonu gibi kapalı alanlara da girmesi yasaklandı.

Koronavirüs salgınına karşı yazdan bu yana rahat bir dönem geçiren İspanya’da yeni vaka ve ölü sayıları son iki haftadır yükseliş gösteriyor. Vaka sayılarındaki artışlardan dolayı Bask, Balear Adaları ve Katalonya özerk yönetimlerinde, kapalı eğlence mekanlarındaki doluluk oranının yüzde 75’le sınırlı tutulması gibi bazı kısıtlamalar uygulanıyor.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.