REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / Semizotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Semizotu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Besin değeri olarak sağlığa birçok faydası olan semizotu, tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi değeri tam olarak anlaşılamamıştır. Ülkemiz bitki familyası bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olmasına rağmen maalesef bitki tüketiminde istenilen seviyede değiliz. Bu nedenle bu yazımızda semizotu bitkisinin faydalarından bahsederek bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Detaylar yazımızda;

  • Zengin Omega3 İçeriği

Semizotu diğer bitkilere nazaran oldukça yüksek omega3 içermektedir. Bu özelliği ile diğer bitkilere göre ön plana çıkmaktadır. Bir diğer omega3 kaynağı olan balığın ikamesi olarak bu bitki kullanılabilir. Maddi olarak balık tüketiminde zorlanıyor ya da balık eti sevmiyorsanız bu bitki yeterli miktarda omega3 almanıza yardımcı olacaktır.

  • C Vitamini Deposu

Semizotu c vitamini açısından oldukça yeterli değerlere sahip bir bitkidir. Bunun yanı sıra niasin, piridoksin, karotenoidler ve riboflavin gibi B vitamileri açısından da zengindir. Şeker içeriğinden dolayı meyve tüketiminden kaçınanlar için semizotu oldukça etkili bir vitamin kaynağıdır. Ortalama bir portakalın yarısı kadar C vitamini içermektedir.

REKLAM
  • Mineraller Bakımından Zengin

Semizotu bitkisinde magnezyum, demir, kalsiyum, manganez, potasyum gibi değerli mineraller bulunmaktadır.

  • Yüksek A Vitamini Değerleri

A vitamini normalde hayvansal gıdalardan elde ettiğimiz bir vitamindir. Fakat semizotu yeşil bitkiler arasında en fazla A vitamini içeren bitkilerden birisidir. Özellikle tereyağı gibi hayvansal gıdalar tüketmeyen kişiler semizotundan gerekli A vitamini değerlerini alabilir. A vitamini özellikle göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

REKLAM

Genel Olarak Semizotunun Faydaları

  • İçeriğinde bulunan zengin omega3 yağ asidi sayesinde kalp damar sağlığı ve felç riskini azaltması ile oldukça faydalı bir bitkidir.
  • Etken maddelerinden biri olan antioksidan sayesinde kanser hücreleri ile savaşır. Kansere yakalanma riskini azaltır. Bu açıdan diğer sebzelere göre yaklaşık 20 kat antioksidan içermektedir.
  • A vitamini içeriği sayesinde akciğer kanseri ve tümörler için oldukça etkili bir savunma mekanizması içerir.

Semizotunu her türlü salatalarınıza ekleyerek bol bol tüketebilirsiniz. Sofranızdan asla eksik etmeyin.

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir