REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın hastalıklarından biri olan Şeker(Diyabet) hastalığı, birçok ölümcül hastalığın temel nedenidir. Şeker hastalığı başlıca kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve göz rahatsızlıkları ile birlikte vücudun hemen hemen her bölgesinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Sağlıklı bir insan da açlık kan glukoz değeri 70 – 100 mg/dL aralığındadır. Eğer bu aralığın daha üzerinde bir değere sahipseniz şeker hastalığı belirtisidir. Diyabet hastası olup olmadığınızı kesin ve net şekilde öğrenmek için hastanede ölçüm yaptırmanız gerekmektedir. Tabi bunun yanında şeker hastalığının belli başlı belirtileri vardır. Eğer bu belirtiler sizde de var ise hastaneye giderek ölçüm yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri

  • Sürekli Su içme İsteği

Sürekli su içmek aslında kötü bir durum değildir lakin bazı durumlarda su içme isteği bazı hastalıklarından belirtilerinden birisi olabiliyor. Bu hastalıklardan birisi de şeker hastalığıdır.

REKLAM
  • Ağız Kuruluğu

Yeterli miktarda su içmenize rağmen dudak, boğaz ve ağzınızda kuruluk hissi yaşıyorsanız, şeker hastalığı belirtisine işaret olabilir.

  • Sık İdrara Çıkma

Böbrekler, kan şekeri belli seviyeye gelene kadar glikozu filtreler. Ancak glikoz seviyesi belli bir seviyenin üzerine çıktığında böbrekler daha fazla glikozu tutamaz ve su atılımına sebep olur. Buda sürekli idrara çıkmanıza neden olur.

  • Ani Kilo Kaybı

Aşırı su içmeyle birlikte kilo kaybı oluşur. Lakin bu kilo kaybı daha çok kas kütlesinden gittiği için istenilen bir durum değildir.

REKLAM
  • Sürekli Yorgun Hissetmek

Gündelik işlerinizi yaparken bile kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız bu durum yüksek kan şekeri belirtisi olabilir. Yüksek kan şekeri yorgunluk ve halsizliğe neden olmaktadır.

REKLAM
  • Sürekli Aç Hissetme

Yediğiniz yemeğin üzerinden çok bir süre geçmemiş olmasına rağmen kısa süre içerisinde kendinizi aç hissediyorsanız bu durum yüksek kan şekeri belirtisi olabilir.

  • Görme Bozukluğu

Yüksek kan şekeri gözde bulanıklığa neden olmaktadır. Sık idrara çıkma eğilimi ile birlikte vücutta aşırı sıvı kaybı gözlemlenir. Bu sıvı kaybı göz çevresinde de oluştuğu için, gözün odaklanması zorlanır ve bulanık görmenize neden olur.Cilt Sorunları

  • Cilt Sorunları

Diyabet ciltte kuruluğa ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Yüksek kan şekeri belirtilerinden biriside bu durumdur. Ayrıca vücutta oluşan yara ve morlukların geç iyileşmesi yüksek kan şekeri belirtisidir.

  • Çabuk Hastalanma

Diyabet hastası bir kişi enfeksiyonel hastalıklara daha sık yakalanır. Grip, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara sıkça yakalanıyorsanız, yüksek kan şekeri belirtisi olabilir.

Yukarıdaki belirtilerin birçok nedeni olabilmektedir. Lakin bu belirtilerden birkaçını aynı anda hissediyorsanız, muhakkak bir doktora görünün.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kas ve Kemikleri Güçlendiren Kür

Sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeni ile vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam olarak alamıyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.