REKLAM
X
Home / Genel / Safran Bitkisini Ekti Zengin Oldu

Safran Bitkisini Ekti Zengin Oldu

Edirne’de yaşayan Hasan Artan adlı şahıs emekli olduktan sonra safran bitkisi ekerek kendisine iyi bir gelir elde etti. Emekli olduktan sonra Safranbolu’ya gittiği bir ziyarette ilgisini çeken bu safran bitkisinden bir kilo satın aldı…

Safranbolu’yu ziyaretinde satın aldığı safran soğanını 200 metrekarelik bir alanda ekmeye başlayan Hasan Artan ektiği safran soğanından sağlıklı bir şekilde verim alınca safran üreticiliği yapmaya karar verdi.

REKLAM

Safran bitkisi aktarlarda kilosu 40-50 bin liraya yaklaşan fiyatı ile oldukça özel bir bitkidir. Öyle ki aktarlar bu safran bitkisini gram olarak satmaktadır.

REKLAM

Hasan Artan yaptığı açıklamada safran bitkisinden iyi miktarda para kazandığını belirtti. Açıklamalarının devamında safran hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmedi. Açıklamasının devamında ” Burada da gördüğünüz gibi safran kumsal toprakları seven, güney yamaçları güneşi seven bir bitki. Dolayısıyla ağır topraklarda değil, bu tarz değerlendirilmeyen, kumsal, ikinci üçüncü sınıf topraklarda dahi güzel kaliteli verim alındığını görüyoruz.” dedi.

Açıklamanın devamında “Yaklaşık 100 bin 140 bin çiçekten bir kilogram civarında safran elde edilebilmekte. Bunun da ekonomik olarak değeri çok fazla. Safranın bölgemizde de ilerleyen süreçte ekonomik anlamda önemli bir yer alacağını düşünüyoruz. Bölgemizde safran için uygun alan çok fazla var” diyerek safran bitkisi hakkında önemli bilgiler aktardı.

Tarımla uğraşmak isteyen vatandaşlarımızın daha dikkatli olarak güzel paralar kazanabileceğini aktararak açıklamasına son verdi.

REKLAM

Safran Bitkisinin Faydaları

  • Safran bitkisi içeriğinde bulunan yüksek antioksidan sayesinde tam manası ile kanser hücrelerine karşı oldukça etkilidir.
  • Bunun dışında sindirim sistemi rahatsızlıklarına da oldukça iyi gelmektedir.
  • Zengin potasyum içeriği sayesinde kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur bu özelliği sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
  • Cilt hastalıklarına ve sağlıklı bir cilde sahip olmada oldukça etkilidir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.