REKLAM
X
Home / Genel / Ekonomi / Memurlar ve emeklilerin faiz oranlarını ne kadar artacak? Pazartesi açıklanacak enflasyon verilerine dikkat

Memurlar ve emeklilerin faiz oranlarını ne kadar artacak? Pazartesi açıklanacak enflasyon verilerine dikkat

Memurlar, emekli memurlar, SSK ve BAĞ-KUR üyeleri dikkatlerini 5 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak enflasyon verilerine çevirdi. Ücret artış oranı, önceki 6 aylık rakamların netleşmesi ile belirlenecek. Beş aylık enflasyon baz alınarak milyonlarca kişinin alacağı en düşük faiz artırımı oranı belirlendi.

Bu yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Pazartesi günü açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verileriyle birlikte açıklanacak. İşçiler, memurlar ve emeklilerle yakından ilgili oranlar, ücretlerin, maaşların ve emekli maaşlarının büyümesini belirleyecek. Enflasyon oranından doğrudan etkilenen sektörlerde ise ilk sırayı işçiler, memurlar ve emekliler alacak.

3+3 yüksek karar

REKLAM

NTV haberine göre Kamu Hizmeti Tahkim Komisyonu, 2021 yılında 3 milyon 200.000 memur ve yaklaşık 2 milyon emekli memur için beşinci toplu sözleşmede 3+3 zam kararı aldı. Mayıs ayında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39 arttığı dikkate alındığında, memur maaş enflasyonu farkı belirginleşecek. Bu hesaplama aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerlidir.

Memurlar ve emekli memurlar en az %3,39 arttı

REKLAM

Diğer bir deyişle, beş aylık enflasyon dikkate alındığında, memurlar ve memur emekliler zaten %3,39’luk ek bir hak sahibidir. Kesin rakamlar Pazartesi günü açıklanacak. Yaklaşık 8,5 milyon emekli işçi ve hak sahibinin ücretleri bu yılın ilk altı ayında enflasyon rakamlarına göre belirlenecek. İşçilerin emekli maaşları 6 aylık enflasyon oranına göre artacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ne kadar maaş alacak?

Beş aylık dönem itibarıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin büyüme oranı en az %6,39 oldu. Kesin büyüme oranı Pazartesi günü belirlenecek. Öte yandan 2021’den 2022’ye kadar kamuda 700.000’den fazla işçinin ücretlerini belirleyecek olan “Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Sözleşmesi” de enflasyon verilerini de dikkate alacak. Müzakerelerde altı aylık enflasyon rakamları ile temel ücret ve ölçekteki farklılıklar kilit kalemler olacak.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir