REKLAM
X
Home / Genel / Memur ve Emekli Zammı Belli Oluyor

Memur ve Emekli Zammı Belli Oluyor

Milyonların beklediği memur ve emekli zammı belli oluyor. Fiyatlar genel seviyesinin yüksek olması nedeni ile ocak ayında yapılacak olan zam oranının da yüksek olması öngörülüyor.

Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Son belirlenen enflasyon verilerine göre bu yıl yapılacak olan memur ve emekli zammı %9 seviyelerinde olması öngörülüyor.

2021 yılı enflasyon verilerine bakıldığında en düşük emekli aylıklarına %9 memur ve memur emeklilerine ise %12 gibi bir zam yapılacağı öngörüldü. Tabi tüm bunlar eldeki verilere göre varsayımlar olsa da tahminlerin doğru çıkması esas alınacaktır.

REKLAM

Merkez Bankası piyasa katılımcıları enflasyon verilerine göre ocak ayında yapılası gereken zammın %11 üzerinde olması gerektiğini belirtiyor.

memur ve emekli zammı

ASGARİ ÜCRET 3 BİN 500 LİRA ÜZERİNDE OLACAK

Daha önceki yıllarda belirlendiği gibi asgari ücret yine enflasyon oranının 6-7 puan üzerinde bir oran ile zam yapılır ise bu yılda tahmini olarak asgari ücrete %25 gibi bir zam yapılacak. Bu durumda ise asgari ücretin 3 bin 532 lira olması bekleniyor.

İŞSİZLİK MAAŞLARI DA ARTACAK

İşsizlik maaşı alan vatandaşların ücretleri de asgari ücretle birlikte artış yaşayacak. Beklenildiği gibi olur asgari ücrete yüzde 25’in üzerinde zam yapılırsa işsizlik maaşlarının alt sınırı 1.789 lira olurken üst sınırı 3 bin 577 lirayı görecek.

memur ve emekli zammı

Yapılan Tahminler Gerçekleşecek Olursa

Eğer tahminler gerçekleşir enflasyon oranı %18 üzerinde olur ise;

Net asgari ücret 3 bin 532 lira olacak,

REKLAM

İşsizlik maaşı net olarak en az 1789lira, en çok 3 bin 577 lira seviyesine çıkacak,

BAĞKUR ve SSK emeklilerinin aylıklarında %9 oranında zam yapılacak,

Memur ve memur emeklilerine ise %5 gibi bir farkla totalde %17 oranında bir zam oranı verilecek,

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.