REKLAM
X
Home / Genel / Leptin Hormonu Nedir? Hangi Gıdalarda Leptin Hormonu Bulunur?

Leptin Hormonu Nedir? Hangi Gıdalarda Leptin Hormonu Bulunur?

Leptin Hormonu insan vücudunda görev alan bireyde tokluk hissinin oluşmasını sağlayan bir hormon türüdür. Vücutta açlık hissinden sorumlu bir hormon olan Ghrelin sol omzumuzda bulunurken leptin hormonu ise sağ omzumuzda bulunmaktadır. Bu iki hormon türü 90’lı yıllarda keşfedilmiş ve hormonların çalışma şekilleri araştırılmıştır. Hormonların çalışma şekillerini çözebilmek bireyde kilo kontrolünü sağlamak ve obezitenin önlenebilmesi açısından oldukça önemli olmaktadır.

Leptin hormonu 1994 yılında keşfedilmiştir. Leptin, insülin hormonu ile beraber çalışmaktadır. Bu hormon vücudun enerji düzeyini düzenlemektedir. En başta gelen görevi ise bireyde tokluk hissinin oluşmasını sağlamak, açlık hissini bastırmak ve doyma hissinin beyne iletilmesini sağlamaktır.

Yeme hissinin durdurulmasını sağlayan bu hormon, vücutta bulunan yağ hücreleri tarafından, belli bir miktarı da mide ve kalp organlarımızdan üretilmektedir.

REKLAM

Hormon Nasıl Çalışmaktadır?

Ayrıca leptin  beyinde hipotalamus bölümünü etkilemektedir ve bu hormon beyne vücuttaki yağ oranı hakkında bilgi sağlamaktadır. Eğer birey toksa ve vücudun yağ oranı dengede ise beyne bilgi verir ve yeme hissi durdurulmuş olur. Bu sayede kilo korunmuş olur. Eğer tam tersi olarak vücutta yağ oranı azalmış ise bununla birlikte vücuttaki leptin miktarı da azalma gösterir. Bu sebeple beyne mesaj iletilir ve bu sayede bireyde açlık hissi oluşur.

Peki hormon hangi durumlarda devreye girer

Leptin hormonu beynin yanında pankreas, stres ve troit gibi hormonlara da belirli sinyaller iletmektedir. Bu hormon öğün arasında ve tokluk hissinin oluşmasında ilgili olduğu görülmüştür. Birey ağızdan gıda aldığında veya yemek sonrasında, pankreas tarafından insülin üretilmektedir ve buda kanda bulunan insülin miktarının artmasına sebep olur, kan şekeri yükselir.

Belli bir süre sonra ( 2 saat) insülin seviyesinde bir düşme görülür. Bununla birlikte vücutta bulunan şeker enerjiye dönüştürülür. Bütün bunların sonunda mide leptinin salınmasına başlar ve vücutta bulunan yağların yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlar.Yani leptin hormonu üretimi en geç besin alındıktan 4 saat sonra başlamaktadır.  Bu yüzden ağızda sakızın çiğnenmesi bile leptin hormonunun üretilmesini geciktirmektedir.

Bireyde kilo kaybının yaşanması da leptin hormonunu azaltan etkenlerden biri olarak gösterilebilir.

Bireyin sağlıklı bir vücuda ve bünyeye sahip olması için önerilen spor ve egzersizde leptin hormonunun etkilenmesine sebep olmaktadır. Spor yaptıkça leptin miktarında azalma görülmektedir.

Yine uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerde leptin hormonu seviyesini düşürmektedir. Uykunun tam ve verimli almak gerekmektedir.

Leptin Hormonu İçeren Besinler Nelerdir

-Kırmızıbiber: Kırmızı acı biber bireyde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bileşenler içermektedir.Bu bileşen yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.Kalp atışının hızlanmasına sebep olarak damarda bulunan kötü yağdan arınmasına yardımcı olmaktadır.Fakat mide sorunu olan bireylerin bunu kullanmaması ve bir doktora danışması tavsiye edilmektedir.

REKLAM

-Zencefil: Vücutta bulunan kan damarlarının genişlemesine yardımcı olmaktadır.Kan akışının artmasına yardımcı olur.Bunun yanında metabolizmanın hızlanmasını da destekler.

-Süt: Kalsiyum açısından zengin bir besin olan sür,yağsız veya az yağlı şekilde tüketildiği taktirde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

-Zeytinyağı: Vücutta buluna yağın yakılmasına  ve vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.Bunun yanında kolesterol seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

-Portakal: C vitamini açısından zengin olan besinler(greyfurt,limon ve benzeri),meyve ve sebzeler vücutta bulunan yağın daha kolay bir şekilde çözünmesine yardımı olarak vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

-Yeşil çay: Bu çayın içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sinir sistemi  ve beynin daha fazla çalışmasına yardımcı olarak yakılan kalorinin miktarının artmasını sağlar.

-Yumurta: B12 bakımından zengin içeriğe sahip yumurta yağın çözünmesine yardımcı olmaktadır.Hızlı yağ yakımını destekler.

-Sarımsak: Antioksidan içeren sarımsak vücudun insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bireyde tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar.

Özet olarak şeker ve karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Özellikle akşam 8 den sonra yemek yememeliyiz ki gece boyu yağ yakımı gerçekleşsin. Uykunuzu yeteri kadar alın. Özellikle gece saatlerin uykuda olun. Çünkü leptin en çok 2 ile 5 arası salgılanmaktadır. Yüksek şekerli gıdalardan uzak durun. Son olarak uzun süre aç kalmayın yeteri kadar beslenin. En önemli nokta gece yemek yemeyin.

Esen Kalın…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir