REKLAM
X
Home / Genel / Kulak Çubuğunun Zararları

Kulak Çubuğunun Zararları

Kulak çubuğunun zararları hakkında siz değerleri okurlarımızı bilgilendirdiğimiz bu yazımızda detaylar yazımızın devamındadır.

Kulak çubuğu günlük rutininizin bir parçası mı? Bir de bu yazıyı okuduktan sonra karar verin! Kulağınızın kirli olduğunu düşünüp hatta bundan rahatsız olur kulak çubuğu kullanmış veya kullanıyor olabilirsiniz.

REKLAM

Ama aslında kulak kiri diye adlandırılan sıvının bir nedeni var. İşte kulak çubuğu kullanmamanız için 3 neden.

REKLAM

1. Kulak Kirinin Bir Sebebi Var

Gördüğünüzde veya dolu hissettiğinizde rahatsız oluyor olabilirsiniz. Ama aslında kulak kirinin bir sebebi var. Kulakta biriken sarı madde kulağı kir, toz, bakteri ve neme karşı koruyan bir salgıdır. Aynı zamanda kulak zarının korunmasında da büyük rol oynar.

Kulağınızın dolu olduğunda onu hemen temizlemek yerine bir süre kalmasına izin verin. Çünkü bekledikçe kuruyacak ve kendiliğinden dökülecektir. Banyo sırasında hafifçe temizlemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

2.Kulak Çubuğunun Zararları

Kulağınızın dışında kalan dolguyu kulak çubuğuyla veya bir bezle çıkarabilirsiniz. Ancak kulak içerisinde bulunan dolguya kulak çubuğuyla çıkarmaya çalışmak kulak zarınıza zarar verebilir. Hatta dolguyu çıkarmak yerine daha da ileriye iterek kulak içerisinde kalmasına sebep olabilir.

Kulak kendini temizleyebilen bir organdır ve kulak çubuğuyla ekstra temizlemeye ihtiyaç duymaz.

3. Kulak spreyi

Eğer kulağınızın içerisindeki dolgudan çok rahatsız oluyorsanız bir kulak spreyi ile kulağı temizlemek daha akıllıca bir seçim olacaktır. Sprey kulak dolgusunu yumuşatır ve akarak dışarı çıkmasını sağlar. Kulak zarına zarar vermez ve içeride bir birikinti olmasını engeller.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir