REKLAM
X
Home / Genel / Karaciğer Hasarının Belirtileri

Karaciğer Hasarının Belirtileri

Karaciğer vücudumuzda 500’den fazla fonksiyonda işlev görev hayati önem taşıyan bir organdır. Bu nedenle sağlıklı bir karaciğer, vücudun düzgün bir işleyişe sahip olması için olmazsa olmazlarındandır. Hasarlı ve düzgün çalışmayan bir karaciğerin belirtilerinden önce karaciğerin önemini anlayabilmek için başlıca fonksiyonlarından bahsedelim;

REKLAM

Karaciğerin başlıca fonksiyonları:

REKLAM
 • Toksinleri yok eder,
 • Kolesterol seviyesini dengeler,
 • Fazla besinleri depolar,
 • Kan pıhtılaşmasında proteinleri sentezler,
 • Demir, vitamin ve yağların depolanmasını sağlar,

Hasarlı Karaciğerin Belirtileri

REKLAM
 • Karaciğer Bölgesinde Şişkinlik : Hasarlı bir karaciğerde sıvı birikmesi meydana gelir. Bu duruma asitit denir ve tıpkı bir balon şişmesi gibi karaciğer bölgesinde gözle görülür bir şişkinlik meydana gelir.
 • Karın Ağrısı: Karaciğerin iltihaplanmasından dolayı karnınızın sağ üst köşesinde ağrı ortaya çıkar. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.
 • Ciltte Kırmızı İzler: Kızıl ötesi çizgi olarak adlandırılan bu ize halk arasında örümcek izleri de denmektedir. Hasarlı bir karaciğer nedeni ile kan damarlarının şişmesi muhtemeldir. Herhangi bir darbe almadan bu tarz izler var ise bunun sebebi karaciğerinizin hasarlı olmasından dolayı olabilir.
 • Zayıflama Problemi: Vücutta yağı parçalama konusunda en önemli organ karaciğerdir. Karaciğeriniz hasarlı olduğunda vücut sağlıklı bir şekilde yağları parçalayamaz ve yağ yakamaz. Yağ yakma problemi olduğunda fazla yağların depolanması söz konusu olur. Düzenli beslenip sağlıklı bir şekilde spor yapmanıza rağmen kilo verme sorunu yaşıyorsanız bunun bir nedeni karaciğerinizin hasarlı olmasından dolayı olabilir.
 • Sindirim Rahatsızlıkları: Karaciğer normal zamanlarda sindirim yaparken dışkıya safra tuzlarını göndererek dışkının koyu renk olmasını sağlar. Ancak karaciğeriniz düzgün çalışmıyor ise bu renk soluk bir halde olur. Ayrıca bu durum sık sık ishal olmanıza da neden olabilir.
 • Koyu İdrar: Hasar görmüş kan hücreleri bozulduğunda, bilirubin diye adlandırılan bir pigment açığa çıkar. Bilirubin safra ile bağlanır ve sindirim sistemi ile vücuttan atılır. Eğer karaciğeriniz düzgün çalışmıyor ise yeterince safra oluşturamaz ve bu durumda bilirubin kan dolaşımında birikir. Aşırı biriken bilirubin böbrekleri geçerek idrar yoluna gelir ve idrarın koyu renk olmasına neden olur.
 • Kolay Zedelenme: Karaciğerin en önemli işlevlerinden biri de kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Karaciğer düzgün çalışmaz ise kanın pıhtılaşması için gerekli proteinler sentelenmez ve bu durum da vücudun çok basit yaralanmalarda, basit düşmelerde bile vücudunuzun hemen morarmasına neden olmaktadır.
 • Vücut Kokusu: Karaciğerin bir önemli işlevi toksinleri parçalamaktır. Sağlıklı çalışmayan bir karaciğerde toksinler parçalanmaz ve bu durumda vücudumuzda aşırı terleme ve kötü kokulara sebebiyet verir.
 • Yorgunluk: Hasar gören karaciğer toksinleri vücuttan atmak için aşırı efor safreder ve bu durumda kendinizi yorgun hissedersiniz.

Sevgili okurlarımız vücudunuzda ciddi bir rahatsızlık olduğunda bunu hissedebilmeniz için bedeniniz size çeşitli uyarılar verir. Bu durumu anlayabilmek için bedeninizi ve rahatsızlıkları iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Vucüdunuz bir hastalık ile ilgili bir sinyal verdiğinde bu durumu anlarsanız rahatsızlığınızın en başında iken bir çözüm bulmanıza oldukça yarayacaktır.

About Dilara Kal

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.