REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Kalbe İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kalbe İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kronik bir hastalık olan Kalp Krizi dünyada ve ülkemizde ölümle sonuçlanan hastalıkların başında geliyor. Kalp krizini tetikleyen birçok neden olmakla birlikte beslenme alışkanlıkları bu nedenlerin en başında gelmektedir.

Günümüz hayatında çalışma temposu, iş hayatındaki değişiklikler, aile yapısındaki değişiklikler beslenme alışkanlıklarımızı da kötü yönde etkilemektedir.

Kötü beslenme alışkanlıkları kalp ve damar sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Trans ve doymuş yağ içeren hazır gıdalar, yüksek kalorili ve karbonhidratlı besinler obeziteye ve devamında kalp krizine sebep olmaktadır. İşte bu yazımızda kalbe iyi gelen, kalp dostu gıdaları sizler için özenle seçtik buyurun yazımızda;

  • Balık

Somon, ton balığı, alabalık, palamut gibi yağlı balıklarda bol miktarda omega3 yağ asidi bulunmaktadır. Omega3 yağ asidi kalp ve damar sağlığına oldukça iyi gelir. Ülkemizin en büyük sorunlarından biriside 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balık tüketiminin az olmasıdır. Toplum olarak balık tüketimine daha fazla ağırlık vermeliyiz.

  • Kuru Yemişler

Ceviz, keten tohumu, badem, fıstık, kabak çekirdeği gibi kuru yemişler içeriğindeki omega3 ve lifler ile tam bir kalp dostudur. Lifler kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatır.

  • Sarımsak

Sarımsağın saymakla bitiremediğimiz faydalarından biriside kalbe iyi gelmesidir. Kan basıncını düşürür, damar tıkanıklığını engelleyici özelliğinin yanında bağışıklık sisteminizi güçlendiren doğal bir ilaçtır.

  • Zeytin Yağı

Zeytin yağı günlük hayatımızda kullandığımız tüm yağlardan çok daha sağlıklıdır. Zeytin yağı kötü kolestrolü düşürür. Kalbe ve damar tıkanıklığına iyi gelir.

  • Domates

Domates içeriğindeki likopen sayesinde tam bir kalp dostudur. Kolestrolü düşürür. Yapılan araştırmalar domatesin pişirilerek yenmesinin kalbe daha iyi geldiğini göstermiştir.

  • Yeşil Çay, Adaçayı, Rezene

Bu bitkisel çaylar kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. İçeriğindeki polifoneller antioksidan özelliği görmektedir ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

  • Ispanak ve Yeşillikler

Yeşil bitkilerin özelliklerinden biriside kolestrolü düşürmesidir. Ispanakta bulunan potasyum ve posa kan basıncını düzenler. Ayrıca brokoli ve semizotu gibi sebzelerde kalp dostudur.

Tüm bunların yanında hamur işi tüketmekten kaçının. Aşırı karbonhidrat içeren, doymuş yağ içeren gıdalar obeziteye sebep olmaktadır ve obezitenin getirdiği en büyük etkilerden birisi kalp krizidir. Sigara ve alkol gibi vücuda zarar veren kötü alışkanlıklardan uzak durun. Her gün egzersiz yapın günlük en az 45 dakika yürüyün. Sinir ve stresten uzak durmaya çalışın.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir