REKLAM
X
Home / Genel / İngiltere Mutantıyla İlgili Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Açıklama: Pozitiflik Oranı Yüzde 2’den 52’ye Çıktı

İngiltere Mutantıyla İlgili Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Açıklama: Pozitiflik Oranı Yüzde 2’den 52’ye Çıktı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından yapılan yeni açıklamalar kapsamında Koronavirüsün İngiltere Mutantıyla ilgili son derece çarpıcı istatistikler gün yüzüne çıktı. Ceyhan, çocuklarda gözlemlenen vakalarda PCR pozitiflik süresinin 14 güne kadar ulaştığını belirtti.  Çocuklarda pozitiflik süresinin 14 güne çıkma oranı ise daha önceden gözlemlenen %2 oranını çok üzerine %52’ye kadar yükseldi. Başta sağlık çalışanları olmak üzere yetişkinlerde 14 günlük pozitiflik süresinin mutant virüsle birlikte ne denli genişlediği üzere çalışmaların devam ettiğini belirten Ceyhan, detayları kamuoyuyla paylaştı.

PCR Pozitiflik Oranında Yüksek Artış!

Ceyhan tarafından yapılan açıklamalar, İngiltere varyantının ülke genelinde yayılmaya başlamasıyla birlikte gerçek verilerin daha açık bir biçimde gözlemlenebildiğini belirtti. Ceyhan’ın yapmış olduğu açıklamalarda, varyantın çok daha hızlı şekilde yayıldığı ve etki alanının son derece genişlediğinin üzerinde durması dikkat çekerken, yeni varyantın etki ve şiddet bakımından ne denli güçlü olduğu üzerinde çalışmaların sürdürdüğü de belirtildi.

REKLAM

Açıklamalarda en dikkat çeken durum ise PCR testlerinde 14 günlük pozitiflik oranının %2’den %52’ye kadar ulaşması oldu. Çocuklarda açık bir biçimde görülen pozitiflik artış etkisinin yetişkinlerde sağlık çalışanları üzerinden değerlendiren Ceyhan, 10 günlük izolasyondan geri dönen sağlık çalışanlarının bulaş riskini sürdürdüğünü belirtti. Bu konuda bazı açıklanamayan durumların olduğunun üzerinde duran Ceyhan, 10 günlük izolasyon süresinin yeterli olamayabileceği konusunda görüş bildirdi.

REKLAM

Ceyhan “10 Günlük İzolasyon Yeterli Değil”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonu Hasatlıkları Bilim Dalı Başkanı Ceyhan, 10 günlük izolasyon süresinin özellikle sağlık çalışanlarında yeterli olmadığı üzerinde durdu. Son dönemde yapılan çalışmalarda 10 günlük izolasyondan dönen sağlık çalışanlarının testlerinin negatif çıkmasına karşın, bu çalışanların ilgilendiği hastalarda teması tespit edilemeyen pozitif vakaların ortaya çıktığını yine Ceyhan tarafından yapılan açıklama kapsamında dikkat çekti.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir