REKLAM
X
Home / Genel / Ekonomi / İçişleri Bakanlığından Tam Kapanma İle İlgili Detaylı Açıklama

İçişleri Bakanlığından Tam Kapanma İle İlgili Detaylı Açıklama

Tam kapanma ile ilgili herkesin kafasında soru işareti olan sorulara İçişleri Bakanlığı açıklık getirdi. Emekli maaşları tam kapanma sürecinde ne olacak ? 3-15 Mayıs sürecindeki tam kapanmada ki emekli maaşları ve ikramiye ödemeleri için emekliler maaşlarını almaya bankaya gidebilecekler mi ? Tüm bu sorulara yanıt haberimizin devamında.

Milyonların kafasını kurcalayan sorulara içişleri bakanlığından yanıt geldi. Tam kapanma ile ilgili içişleri bakanlığının verdiği cevapların tamamı haberimizde;

REKLAM

Sigorta acentaları ve eksperler sokağa çıkma yasağından ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafmı tutuluyor?

REKLAM

Sigorta acentaları bu dönemdeki yasağa dahil olup faaliyetlerine tam kapanma döneminde ara vermeleri gerekmektedir.

Emekliler Maaşlarını Alabilecekler Mi ?

3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yatırılacak olan emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri ödemeleri için emekliler bankaya gidebilecekler mi ?

Tam kapanma sürecine denk gelen maaş ve ikramiye ödemeleri için yapılan açıklamada;
-Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve sürelere uyulmak,
-TC Kimlik numarası veya diğer usullere göre açıklanacak olan takvim ve süreler içerisinde kendi grubuna denk gelen –sürede kullanmak,
-Maaş ödemesinin yapılacağı Banka’nın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek,
-Güzergah ve zaman kuralına uygun davranılmak, kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve atm’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Vatandaşlarımızın bu muafiyeti Banka’nın ikametine en yakın şubesine en kısa sürede geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük önem taşınmaktadır.

Engelli ve yaşlı aylıkları ile sosyal destek ödemeleri hak sahiplerine nasıl ulaştırılacak?

Tam kapanma kapsamında 5-10 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan engelli ve yaşlı aylıklarında aynı zamanda yapılan sosyal destek ödemeleri salgınla mücadele kapsamına uygun şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bu kapsama göre aile ve sosyal hizmetler bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Valiliklerimizle yapılan görüşmeler sonucunda PTT kart sahipleri ve banka hesaplarına aktarılacaklar olanlar hariç olmak üzere;

REKLAM
  • Engelli ve yaşlı aylığında 867.242,
  • Sosyal destek ödemesinde ise 765.852, hak sahibinin ödemelerinin evlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılmıştır.

5-10 Mayıs tarihleri arasında olan engelli ve yaşlı aylıkları ile sosyal destek ödemeleri kapsamında; PTT kartına ya da iban numarasına gönderilecek olanların haricindeki toplamda 1.633.094 hak sahibinin ödemeleri; valilerimizin ve Vefa sosyal destek gruplarınca, PTT dağıtıcıları, polisler ve diğer kamu personeli aracılığıyla hak sahiplerine evlerinde teslim edilecektir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir