Home / Genel / İç işleri bakanlığından çarpıcı açıklamalar! 81 il valiliğine korona virüs genelgesi yayına alındı…

İç işleri bakanlığından çarpıcı açıklamalar! 81 il valiliğine korona virüs genelgesi yayına alındı…

İç işleri bakanlığından 81 il valiliğine market tedbirleri ile ilgili genelge gönderildi. Genelge kapsamına bakılacak olduğu zaman temel ihtiyaçlar kapsamında ürünlerinde dışında herhangi bir satış olmalarına izin vermeyecekler.

Genelge ile beraber sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından  marketlerde meydana gelecek yoğunlukların önlerin geçmek amacı ile bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ile beraber sektör temsilcileri tarafından yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler hakkında açıklamalar geldi.

Zorunlu temel ihtiyaçlar haricinde ürün satışı olmayacak…

Genelge içerisinde; ‘’Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.’’ İfadeleri dikkatleri çekti.

Oyuncak ve kırtasiye satış ürünleri durduruldu…

Genelge içerisinde; ’’Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. ‘’ sözleri dikkatleri çekti.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Baş Ağrısına Göre Ne Hastalığın Olduğunu Anla

Peki bu baş ağrılarının ne gibi çeşitleri var? Hangi baş ağrısına ne sebep oluyor? Sorularınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir