REKLAM
X
Home / Genel / Hafıza ve Konsantrasyon Arttıran Gıdalar

Hafıza ve Konsantrasyon Arttıran Gıdalar

Yetersiz ve sağlıksız beslenme dikkat dağınıklığına ve unutkanlığa neden olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Bu nedenle tükettiğimiz gıdaların hafıza ve konsantrasyona etkisi oldukça yüksektir.

Dikkatiniz erken dağılıyor ise ya da sürekli unutkanlıktan yakınıyor iseniz birazdan açıklayacağımız gıdalar dikkatinizi ve unutkanlığınızı azaltacak etkiler içermektedir. Detayları aktaralım;

REKLAM
  • Kahve

Geleneklerimizde yeri oldukça önemli olan kahvenin hatırı yanında hafızamıza ve dikkatimizi toparlamamıza da etkisi oldukça yüksektir.

REKLAM

Burada dikkat etmeniz gereken 2 husus vardır. Bunlardan ilki kesinlikle günde 2-3 fincan kahveden fazlasını tüketmemeniz gerekmektedir çünkü aşırı kafein tüketimi zararlıdır. Bir diğer önemli nokta hazır satılan 3’ü 1 arada ya da şekersiz diye kahve adı altında satılan kahvelerden uzak durun. Bunun yerine Türk Kahvesi tüketmenizi tavsiye ediyoruz ve ayrıca şekersiz tüketmeniz sağlığınız açısından da oldukça önemlidir.

  • Bitter Çikolata

Bitter çikolatasının ana maddesi olan kakao dikkat dağınıklığına ve unutkanlığa oldukça iyi gelmektedir. Kakaonun içeriğinde bulunan epokarin, antioksidan ve ketaşin gibi maddeler dikkatinize ve hafızanıza oldukça faydalıdır.

Ayrıca bitter çikolata ruh halinize de iyi gelen bir gıdadır. Burada önemli olan nokta bitter çikolata hazır satılan bir gıda olduğu için diğer çikolatalardan az da olsa içinde şeker barındırır. Bu nedenle aşırı tüketiminden uzak durunuz.

  • Çay

Ülkemizde çay, sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerin başında gelir hatta öyle ki su içmeyi unutur çay içmeyi unutmayız. İçerisinde bulunan yüksek antioksidan değeri sayesinde oldukça sağlıklı bir içecektir. Ayrıca çayın beyin fonksiyonlarınızı harekete geçirerek canlı ve diri bir zihne sahip olmanızı sağlar.

  • Yaban Mersini

Yaban mersini hafızayı güçlendirmede ve dikkatinizi toplamada oldukça etkili bir gıdadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 1 bardak yaban mersini suyu içmenin güçlü bir hafızaya sahip olmanızda inanılmaz etkilidir.

  • Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerinde bulunan demir minerali beyin fonksiyonlarının gelişiminde oldukça etkilidir. Deniz ürünleri dikkati arttırdığı gibi hafızayı güçlendirir, stresle başa çıkmanıza yardımcı olur ve öğrenme yetinizin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık tüketimi bu noktada oldukça önemlidir.

Ek olarak deniz ürünlerini tüketirken yanına bol miktarda yeşillik tüketmeniz balıkta bulunan demir mineralinin emilimini arttırır. Bu şekilde tükettiğiniz balıktan daha da fazla faydalanabilirsiniz.

Tüm bunların yanına ek olarak keten tohumu, zeytinyağı omega3 yağ asidi bakımından zengin olduğu için hafızanıza oldukça faydalıdır.

Esen Kalın…

REKLAM

About Dilara Kal

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.