REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Bitkisel Sağlık / Gümüş Düğme Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gümüş Düğme Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gümüş düğme otu Balkanların doğusuna özgü olan bir bitkidir. Bunun dışında Kuzey ve Güney Amerika ve Avrupa’da da yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Batı Trakya bölgesinde ve Kuzey ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Ticari olarak Japonya, Amerika ve Avrupa’ da bazı ülkelerde faaliyet göstermektedir. Öyle ki Avusturya’da 2017 yılında bu bitki yılın bitkisi seçilmiştir. Peki bu bitkiyi bu kadar faydalı kılan şeyler nelerdir? Buyurun yazımızda.

Gümüş Düğme Otunun Faydaları;

Gümüş düğme otu mucizevi bir şekilde migrene iyi gelmektedir. İçeriğindeki etken maddesi parthenolid ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle kadınlarımızın geçmek bilmeyen migren ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Bunun dışında adet söktürücü, baş ağrısı, bulantı, kusma, ateş düşürücü özellikleri mevcuttur. Ayrıca seratonin (mutluluk) hormonu salgılanmasında yardımcı olarak kişinin depresyondan kurtulması için oldukça faydalı bir bitkidir.

Gümüş Düğme Otu Nasıl Kullanılmalı?

Kadınlarda adet getirici özelliğinden faydalanılması için adet döneminden birkaç gün öncesinde kaynatılarak sıvı olarak günde 3-4 bardak tüketilmelidir. Adet döneminde oluşan ağrı ve kramp ve şişkinliğe iyi gelmektedir. Oldukça acı bir tada sahip olan suyuna biraz bal katarak daha içilebilir hale getirebilirsiniz.

Eğer migren için kullanmak istiyorsanız birkaç yaprağını ekmek içine koyarak tüketebilir ya da yapraklarını bal ile ezip bu şekilde de tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Yine ayn şekilde migren için kullanmak istediğinizde 10 grama yakın bir miktarını sıcak suda 5-10 dakika aralığında kaynatarak çay şeklinde de günde birkaç kez kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta gümüş düğme otunu muhakkak en az 1 ay süreli ile düzenli kullanmanızdır.

Gümüş Düğme Otunun Yan Etkileri Nelerdir? Hangi Durumlarda Kullanımı Sakıncalıdır?

Hamile kadınların kullanması kesinlikle uygun değildir. Çünkü rahim kasılmalarına yol açacağı için düşük yapma olasılığını arttırır. Papatya familyasına alerjisi olanların kullanması kesinlikle önerilmez. Ağız ve çevresinde yara bulunan kişilerin yaralarının iyileşme süreci boyunca kullanmaması tavsiye edilir.

Gümüş Düğme Otu Nasıl Yetiştirilebilir?

Gümüş düğme otu tıpkı papatya gibi beyaz yaprakları olan orta kısmı ise koyu sarı renkte olan bir bitkidir. İyileştirici özelliğinin yanında güzelliği ile süs bitkisi olarak da kullanılabilir. Boyu 60-70 santimetreye kadar uzayabilen dayanıklı, yıllık bir bitkidir. Bu bitkinin yetiştirilmesi için gerekli olan tek şey güneş ve kafi miktarda sudur. Güneşi seven, sürekli güneş alan arazinizin bir kısmında 25-30 santimetre aralıkla dikebilir ya da evinizde, sürekli güneş alma koşulu ile saksıda yetiştirebilirsiniz.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Amalaki( Bektaşi Üzümü) Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Amalaki( Bektaşi Üzümü )Meyvesi, Orta Asya ve Kafkasya Kökenine dayanan olağanüstü şifalı bir bitkidir. Özellikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir