REKLAM
X
Home / Genel / Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

Bir çok kişinin şikayet ettiği konulardan biri olan göz seğirmesi genel olarak sol gözde daha çok rastlanmaktadır. Göz kapağının istemsizce titremesi, hareket etmesi olarak belirlenebilir. Tıp dilinde blefarospazm olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak kısa süreli titremeler bazı kişilerde saatlerce sürmektedir. Şimdi konu hakkında ayrıntılara girelim.

Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? 

Birden fazla sebebi olarak. Beslenme veya fiziksel olarak etkilerden dolayı sonuçlanabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşayanlar öncelikle kan testi yaptırıp vitamin veya mineral eksikliğinin olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Şimdi sebeplerine geçelim:

REKLAM

1: D vitamini Eksikliği

D vitamini vücut ve kemik yapısı için önemli olduğu gibi kas sistemi için de gereklidir. Çünkü kasların içinde kalsiyum bulunur. Kasların kasılıp gevşemesi esnasında kalsiyum hareket eder. D vitamini ise bu hareketlerde kontrol görevi vardır. Dolayısıyla göz kaslarının da  D vitamini eksikliği varsa bu titremeler olabilir. Kasların istemsiz hareket etmesi meydana gelmesine sebep olabilir.

REKLAM

2: Uyku Sorunları

Az veya yetersiz uyku da bu soruna yol açabilir. Göz kaslarının uzun süre çalışması ve yeteri kadar dinlenememesi sebebiyle de bu sorunlar oluşabilir. Günlük minimum 6 saatten az uyuyorsanız göz seğirmesi bu sebepten meydana gelebilir. Uyku ile birlikte yorgunluk da bu konuda önemlidir. Çok yorgunsanız yine bu göz kaslarınızı etkileyebilir.

REKLAM

3: B12 Vitamini Eksikliği

Vücut için en önemli vitaminlerden biri B12 dir. B12 eksikliği göz seğirmesine sebebiyet verebilir. Çünkü bu vitamin hücrelerde sinir sistemini kontrol eder. Eğer eksiklik varsa sinir sistemi yetersiz ve dengesiz çalışır. Bu da yine göz kapağında titremelere sebep olabilir.

4: Magnezyum Eksikliği

Yine B12 ye benzer olarak magnezyum minerali de sinir sisteminde görev alır. Bu mineralin eksikliği de gözlerde seğirmeye sebep olabilir.

5: Uzun Süre Elektronik Cihaza Bakılması

Yaptığımız ufak çaplı araştırmalar sonucu sorunu yaşayan kişilerin ortak noktası telefon veya bilgisayarla uzun süre bakılması olduğunu gördük. Bu tür cihazların ekranlarında mavi ışık olarak tabir edilen zararlı iyon saçan ışık tipleri vardır. Bu ışıklar gözü yorar, korneayı yorar. Uzun süre yorulan göz ve göz kasları seğirmeye sebep olabilir.

6: Aşırı Çay ve Kahve İçmek

Aşırı çay ve kahve içmek dolaylı olarak göz seğirmelerine sebep olur. Çünkü çay ve kahvede bulunan kafein B12 vitamini ve bazı minerallerin emilimini azaltır. Bunun sonucunda da sinirsel sistemde aksaklıklar görüler ve olumsuz etkilere yol açabilir. Kahveyi günlük aralıklarla 2 fincanı geçmeyin. Çayı ise limonlu içmenizi öneriyoruz.

Göz Seğirmesi Titremesi Nasıl Önlenir? Nasıl Tedavi Edilir?

  • Mutlaka kan testi yaptırın. Vitamin veya mineral eksikliği var mı kontrol edin. Eğer D vitamini, B12 ve magnezyum eksikliğiniz varsa doktora gerekli durumu bildirin.
  • Uzun süre bilgisayar veya cep telefonu ekranlarına bakmayın.
  • Uykunuzu düzene sokun.
  • Eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız 30 dakikada bir gözlerinizi belli süre kapatarak dinlendirin.
  • Göz damlası kullanarak gözlerin kurumasını önlemeye dikkat edin.
  • Stresten uzak durmaya dikkat edin.

Göz seğirmesi korkulacak ciddi bir sorun olmasa da erkenden önlem almakta fayda var. Burada belirttiğimiz maddelere dikkat ederek sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

About Dilara Kal

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir