REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng son yıllarda adından oldukça sık söz ettirmeye başlayan popüler bir Uzak Doğu Asya bitkisidir. İnsanlar son yıllarda hastalıklarla tedavide alternatif tıpa yönelmesi ile oldukça aranan bir bitki olan Ginseng’i sizler için araştırdık buyurun yazımızda;
Ginseng; Kore, Japonya, Çin bölgesinde yetiştiği bilinen mucizevi bit bitkidir. İsmi son yıllarda duyulmuş olmasına rağmen, Uzak doğuda binlerce yıllık geçmişi ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Yaklaşık 300 yıl kadar önce başka bir türüne Kuzey Amerika’da da rastlanmıştır. Birçok farklı bölgede birçok farklı isimle anılan Ginseng bitkisi Latince’ de Panax olarak adlandırılır ve bu isim Panakos’ dan gelir. Panakos Latince’ de ‘’Her derde deva’’ anlamına gelmektedir.

Ginsengin Faydaları Nedir?

Ginseng bitkisinin en önemli kısmı kökleridir. Ekildikten birkaç yıl sonra köklerinden hasat edilerek tedavi amaçlı kullanılmaya başlar bunun dışında yapraklarından da faydalanılabilir. Maddeler halinde ginseng bitkisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ginseng yapay ilaçlardan ziyade vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal bir antioksidandır.
  • Yaraların erken iyileştirilmesinde ve cildin pürüzsüz bir hal almasında oldukça etkilidir.
  • Sinir ve strese iyi gelmektedir. Fiziksel yorgunluklara iyi gelir. Fiziksel olarak kendini iyi hisseden vücut, beyin fonksiyonlarını da daha iyi çalıştırır.
  • Dengeleyici özelliği ile diyabet hastaları kullanabilir. Bunun yanında kolestrolü de dengeler. Düzenli kullanıldığında kolestrolü düşürür.
  • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, kalp ritminin düzenlenmesinde kalbe yardımcı olur.
  • Ginsengin bir önemli özelliği de cinsel gücü arttırır. Doğal bir afrodizyaktır.

Ginseng Nasıl Kullanılır? Nasıl Temin Edilir?

Ginseng sahip olduğu mucizevi etkileri sayesinde dünyanın birçok bölgesinde ticari faaliyetler amacı ile üretilmektedir. Büyük marketlerde, eczanelerde, aktarlarda kolaylıkla temin edebileceğiniz bir bitkidir. Kök halinde ya da bitkisel çay halini bilindik aktarlardan yada güvenilir alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Aldıktan sonra nasıl kullanacağım derseniz, ginsengi tıpkı poşet çayları demlediğiniz gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Bunun dışında eğer kök olarak satın alırsanız, ginsenginizi rendeleyebilir et yemeklerinde sos gibi tüketebilirsiniz. Çay olarak tükettiğinizde vücut emilimini daha rahat sağlayacaktır bu sebeple tavsiyemiz kök ya da toz halinde almış olsanız bile çay halinde tüketmeniz tavsiye edilir.

Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, her ne kadar sağlık amaçlı kullanılan bitkisel bir ürün bile olsa muhakkak bir uzmandan tavsiye alarak tüketiniz ve lütfen nasıl olsa faydası çok diyerek ihtiyacınız olandan daha fazlasını tüketerek sağlığınıza zarar vermeyin.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir