REKLAM
X
Home / Genel / Evinizi Sürekli Güzel Kokutacak 3 Bitki

Evinizi Sürekli Güzel Kokutacak 3 Bitki

Bitki, canlandırıcı ve hayat dolu bir şey düşündüğünüzde aklımıza ilk olarak gelir. Onları ev dekorunuza eklemek önemlidir çünkü ruh halinizi iyileştirmek ve stresinizi azaltmak gibi birçok fayda sağlarlar. Tabi saksı çiçeklerini evde bulundurmamızın sebebi sadece bu değil. Evimizi sanki parfüm sıkılmış gibi sürekli güzel kokmasını sağlayan bitkiler de var.

REKLAM

Eminim siz de alır almaz evinizdeki kokunun değiştiğini görecek ve gelen her misafiriniz “evin ne güzel kokuyor hangi parfümü kullanıyorsun?” Sorularını alacaksınız.

1. Gardenyalar parfüm gibi kokar.

REKLAM

Bitki dünyasında Gardenya, etrafına en güzel koku yayan çiçeklerden biridir. Kokusu ilahi ve farkedilecek kadar güçlüdür. Çekici çiçeklerden ve unutulmaz kokulardan hoşlanıyorsanız, gardenyalar olmazsa olmazlardandır. Asitli, iyi drene edilmiş toprak, sabah güneşi ve öğleden sonra gölgesi ayrıca uygun gübreleme gibi koşullar altında yetişirler.

Kısa bir ipucu: Gardenya için başka bir alternatif, tatlı kokulular salgılayan ve bakımı daha kolay olan Afrika Gardenyası Mitriostigma Axillare’dir .

2. Sardunyalar elma gibi kokar.

Sardunyalar, çeşitli kokularıyla bilinir, elma, limon, çilek ve daha başka meyveler gibi kokabilirler. İlk sardunya bitkinizi aldığınızda, tek bir kokunun yeterli olmadığını anlayacaksınız. Bitki, biraz hafif ve iyi drene edilmiş bir saksı karışımı ile yeni başlayanlar tarafından bile kolaylıkla bakılabilir.

Kısa bir ipucu: Pelargonium Odoratissimum ve Fringed Apple gibi elma kokulu sardunyalar harika bir elma kokusuna sahiptir. Güzellik ve kokunun harika bir kombinasyonunu oluştururlar.

3. Plumeria (Hint Mabet Ağacı) ananas gibi kokar.

Frangipani olarak da adlandırılan Plumeria, Hawaii’de bulunabilen çarpıcı bir tropikal bitkidir. Eşsiz kokusu parfümler, mumlar ve losyonlar için kullanılır. Gül, gardenya, ananas, erik, narenciye, olgun muz, üzüm, hindistancevizi, zencefil, şeker veya baharat gibi çeşitli kokular sunan bu bitkiden uçucu yağlar da elde edilir .

REKLAM

Kısa bir ipucu: Bu bitkinin farklı türleri arasında Rubra, iç mekan yetiştiriciliği söz konusu olduğunda en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.