REKLAM
X
Home / Genel / Evde Patates Yetiştirme Nasıl Olur?

Evde Patates Yetiştirme Nasıl Olur?

Evde patates yetiştirme işi aslında oldukça basit ve eğlenceli bir yöntemdir. Sizde bu yazımızı okuduktan sonra evde kendi imkanlarınız ile patates yetiştirebilirsiniz.

REKLAM

Arka bahçeniz yok ve patates yetiştiremediğiniz için üzülüyor musunuz? Artık bahçesiz de kendi patateslerinizi yetiştirebilirsiniz. Hem de bir kaç küçük adımda!

Patates Tohumu

REKLAM

Bahçeniz yoksa da evinizde bir bulunan büyük kaplar sayesinde patates yetiştirebilirsiniz. 15 20 litrelik kaplara ekilen bu patatesler bahçeyi aratmayacak. Önce patateslerin üzerine patates püresi koyun ve biraz saksı toprağı döktüğünüz saksınıza yerleştirin.

REKLAM

İşte bu kadar basit. Bu şekilde yetiştirilen patateslere tohum patates adı verilir. Boyları bulundukları yere göre değişir. Genel olarak 28-35 milimetreye kadar ulaşırlar. Ürün alma süreleri değişebilir.

Ön Çimlendirme

Patatesleri ektikten sonra uzun süre beklemek istemiyorsanız bu yolu deneyebilirsiniz. Tohumluk patatesleri ekmeden önce 9-10 derece sıcaklıklarda güneş ışığını alan bir yerde bekletin. Filizleri 2-3 santim olduğunda tencere büyüklüğündeki bir kaba alın ve ekin. Bu şekilde normalde 10 aya kadar büyüme dönemi olan süreci kısaltmış olursunuz.

Uygulanışı

  • Tencere büyüklüğünde bir kap alın. Özellikle kompost açısından bol bir toprak ile içini doldurun. En az 15 santimetre boşluk olmalı.
  • Filizlenmiş patatesleri toprağın 5 santimetre kadar altına gömün.
  • Büyük bir tencereye 5 tane patates dikebilirsiniz.
  • Toprak ıslak olmamalı. Nemli kalmalı. Bu yüzden haftada iki 3 defa sulamalısınız.
  • Filizlerin boyu 10 santimetreye geldiğinde üzerine yapraklara gelene kadar toprak ekleyin.
  • Yapraklar bir 10 santimetre daha büyüdüğünde tekrar toprak ekleyin.
  • Patatesler yeterli boya ulaştığında hasat zamanı gelmiş demektir!

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir