REKLAM
X
Home / Genel / Erdoğan’ın Diploması Gerçek mi?

Erdoğan’ın Diploması Gerçek mi?

Erdoğan’ın Diploması gerçek mi? Son günlerde gündemi bu soru halen meşgul etmekte… Konu ile ilgili olarak mahkeme kararından yapılan açıklama şu şekilde. Ankara 9. İdare Mahkemesi, Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili davayı oy birliğiyle karara bağladı. Ayrıntılar haberin devamındadır

Ankara 9. İdare Mahkemesi, Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili davayı reddetti.

Avukat Pınar Akbina kararı istinafa götüreceklerini açıkladı. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili YSK’ye, TBMM’ye, ÖSYM’ye, MSB’ye, Eyüp Lisesi’ne, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’ye başvurarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Erdoğan’ın diploma bilgisinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

REKLAM

Erdoğan, 27 Mart 1994 – 6 Kasım 1998 tarihleri arasında İBB Başkanlığı görevini yürütmüştü. HKP tarafından Erdoğan’ın göreve gelirken sunması gereken diplomasının kamu oyu ile paylaşılması talep edilmişti.

HKP avukatlarının bu başvuruları sonucunda henüz Erdoğan’ın diploması kamuoyu ile paylaşılmadı. İBB, HKP’nin başvurusuna Erdoğan’ın diplomasının talep edilmesinin Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre “kapsam dışı” yanıtını verdi.

HKP avukatları bu yanıta itiraz etti ancak İBB itirazı reddetti. HKP avukatları, 10 Haziran 2021’de Erdoğan’ın diplomasıyla Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvuruda bulundu. HKP’nin başvurusu üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu (BEDK) toplandı. Kurul, HKP’nin başvurusunu “özel hayatın gizliliği” kapsamında değerlendirerek oy birliği ile reddetti.

BİLDİ EDİNME DEĞERLENDİRME KURULU: ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ KAPSAMINDADIR

REKLAM

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu HKP’ye verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi: “Halkın Kurtuluş Partisi’nin itirazının reddi ile; Başvuru sahibinin itirazına konu başvurusunda yer alan talebinin özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması halinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler kapsamında olduğu…

dolayısıyla 4982 sayılı Kanunda düzenlenen ‘Bilgi Edinme Hakkının Sınırları kapsamındaki bilgi ve belgelere yönelik olduğu ve başvuru sahibinin itirazına konu başvurusunda yer alan taleplerine ilgili idarece verilen cevapların yerinde ve yeterli olduğu değerlendirildiğinden anılan…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Yasak Elma Rol Alan Zehra Erkek Mİ?

Fox TV de yayınlanan yasak elma dizisindeki Zehra karakteri erkek mi? Fox TV’de yayınlanan dizide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir