REKLAM
X
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Home / Genel / En Büyük Zehir ”Şeker”

En Büyük Zehir ”Şeker”

Şeker, maalesef en çok tükettiğimiz zararlı gıdaların başında geliyor. Uyuşturucu ile aynı bağımlılık derecesine sahip olan şeker sağlığımızı en çok etkileyen gıdaların başında geliyor. Günlük hayatımızda içtiğimiz kahvede, çayda, soğuk içeceklerde ve bilumum yemeklerde şeker kullanmaktayız.

Çocuklarınız istiyor diye kıyamayıp yedirdiğiniz şekerlemeler, marketlerden aldığınız hazır yiyecekler ile aslında kendi ellerinizle çocuklarınızı zehirliyorsunuz. Bunun yanında kendinizde tüketerek vücudunuza inanılmaz zararlar veriyorsunuz.

Şunu unutmayın vücut ihtiyacımız olan şekeri, sağlıklı sebzelerden ve gıdalardan zaten alıyor. Sizin şeker tüketmenize kesinlikle gerek yok.

Tadı oldukça masum olsa da etkileri ile hiçte masum olmayan şekerin zararlarını açıklayalım. Unutmayın şeker yasal uyuşturucudur!

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker, şeker pancarından elde edilen vücuda hiçbir faydası olmayan fruktoz ve gluktozdan oluşan bir bileşiktir. İçeriğinde kesinlikle protein, vitamin,mineral ve faydaları yağ bulunmaz. Her şeker tükettiğinizde boş kaloriden başka bir şey almıyorsunuz. Şekerin vücuda etkilerine buyurun birlikte bakalım;

  • Kansere Yakalanma Riskini Arttırıyor

Vücudun yüksek şeker alımı sonucunda insülin direncine sebep olarak diyabete, yağlanmaya sebep olduğu için de obeziteye sebep olmaktadır. Aşırı kilo kanseri tetikler ve kanser hücrelerinin şekere ihtiyacı vardır. Glikoz ve froktoz yapılarında kanser hücrelerine daha sık rastlanmıştır. Meme ve Pankreas kanserini tetikler.

  • Ağız ve Diş Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Ağzımızda ve dişlerimizde birçok farklı bakteri mevcuttur. Bu bakterilerin bir kısmı yararlı bir kısmı zararlıdır. Vücudunuza şeker aldığınızda ağzınızda bulunan zararlı bakteriler bu şekeri alıp aside dönüştürmektedir. Bu asitler diş etlerine ve diş minesine zarar vermektedir.

  • Diyabet ve Obeziteye Sebep Oluyor

İhtiyacınız olmayan şekeri tükettiğinizde karaciğeriniz gelen şekeri, yağ olarak depolamaktadır ve bunun sonunca hızlı bir şekilde kilo almaya başlıyorsunuz ve obeziteye giden çekilmez bir hayat ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ayrıca vücudun insülin direncine sebep olarak diyabete yol açıyor.

  • Cildi Yaşlandırıyor

Şeker vücuda fazla alındığı zaman glikasyona sebep olmaktadır. Glikasyon; Vücudunuza fazla şeker aldığınızda glikozlar, proteinlere bağlanır ve kollajen ve elastin yapılarını bozar. Kollajen ve Elastin vücudun sıkılaşmasını, pürüzsüzleşmesini ve cildin elastikiyetini sağlar. Kollajen ve Elastin proteinleri bozulunca vücutta sarkma, ciltte kırışıklıklara sebep olur.

  • Kalbe Zarar Veriyor

Şeker kötü kolestrol olan LDL ve trigliseridleri tetikliyor ve damar tıkanıklığına sebep oluyor. Damar tıkanıklığı da aynı şekilde kalp krizini tetikliyor.

  • Çocuklarda Gelişimi Engelliyor, Çocukların Sağlıksız Büyümesine Sebep oluyor

Şeker çocukların büyüme hormonları salgılamasını engelliyor ve vücudun hormonal dengesini bozuyor. Çocuklarınızda ilerleyen yaşlarca çıkan birçok hastalığın sebeplerinden başlıcası küçükken yedirdiğiniz şekerlerdir. Şeker tüketmeyin kendi çocuklarınıza sebep olmayın.

Tüm bunların yanında;

-Şeker mutsuzluğa sebep oluyor. Şeker, seratonin hormonu salgılanmasını tetikliyor ve bu duruma bağışıklık kazanmasına sebep oluyor. Vücut şekerli bir gıda almadığı zaman seratonin hormonunu salgılamaz oluyor ve buda mutsuzluğa sebep oluyor.

-Konsantrasyon eksikliğine sebep oluyor. Çocukların derslerindeki başarıyı etkiliyor.

Migreni tetikliyor, baş ağrısına sebep oluyor.

-Bağışıklık ve sinir sistemlerini olumsuz etkiliyor.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Saraçoğlu Bel, Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Kür

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre yanlış çalışmaya bağlı olarak oluşan sırt, bel ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir